Yunanistan
Giriş Tarihi : 07-08-2020 02:35   Güncelleme : 07-08-2020 03:34

Miçotakis:-Mısır ile yaptığımız anlaşma meşru'dur-

Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Mısır ile imzalan deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasının meşru olduğunu söyledi

Miçotakis:-Mısır ile yaptığımız anlaşma meşru'dur-

Başbakan Miçotakis, Ege'deki Herke Adası'nı ziyareti sırasında, Mısır ile Kahire'de imzalanan anlaşmaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mısır ile yaptıkları anlaşmanın "uluslararası hukuka uygun" olduğunu savunan Miçotakis, bunun "her iki ülkeyi de tam olarak tatmin eden meşru bir anlaşma" olduğunu ileri sürdü.

Miçotakis, anlaşmanın Doğu Akdeniz'de "yeni bir realite yarattığını" öne sürerek, "Birkaç ay önce İtalya ile olduğu gibi Mısır'la da uluslararası hukuka uymanın güvenlik, barış, istikrar ve iyi komşuluk ilişkilerinde tek yol olduğunu kanıtladık." iddiasını dile getirdi.

Başbakan Miçotakis, "Biz bu yolda tüm komşularımızla birlikte yürüyeceğiz ve umarız onlar da aynısını yapacaklar." dedi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, dün Kahire'de deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasını imzalamıştı.

İki ülke dışişleri bakanları arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasıyla ilgili 12'nci teknik görüşme, geçen haziranda Kahire'de yapılmıştı.

A DEDEA DEDE