Avrupa
Giriş Tarihi : 27-07-2020 13:05   Güncelleme : 27-07-2020 13:08

Akdeniz'de 95 düzensiz göçmen 30 saati aşkın süredir kurtarılmayı bekliyor

Akdeniz'de 95 düzensiz göçmen 30 saati aşkın süredir kurtarılmayı bekliyor

Sivil toplum kuruluşu Alarm Phone, en az 95 göçmenin Malta açıklarında mahsur kaldığını ve yardım beklediğini duyurdu. Göçmenlerin olduğu teknenin motorunun durduğunu ve su aldığını bildiren STK acil yardım çağrısında bulundu.

35 saati aşkın süredir denizde bekleyen göçmenlerin yiyecek ve suyunun bittiği, bazı göçmenlerin ise panikle denize atlamak üzere oldukları bildirildi.

Henüz hiçbir ülkeden yardım gelmezken, Malta bandralı Hayder Aliyev isimli tankerin teknenin çevresinde döndüğü ancak müdahale etmediği, göçmenlerin Libya'ya geri gönderilmekten korktukları belirtildi.

Malta, koronavirüs sebebiyle göçmenlere sınırlarını nisan ayında kapamış olsa da son haftalarda adaya birçok göçmen ulaştı. Adadaki mülteci kampının tam kapasiteye ulaştığı belirtilirken, Malta geçtiğimiz günlerde Kuzey Afrika'dan gelen göç dalgasını durdurmak ve Akdeniz'in güvenliği konularında Türkiye ile ortak çalışma başlatmıştı.

İtalya'nın Lampedusa Adası'nda ise belediye başkanı Salvatore Mortello olağanüstü hal ilan edebileceklerini belirtti. Geçtiğimiz haftadan bu yana adaya Libya'dan binden fazla göçmenin ulaştığını belirten Mortello, İtalya hükümetinden mültecileri acilen Sicilya'ya taşımasını talep etti.

Türkiye Sahil Güvenlik ekipleri ise geçtiğimiz hafta Ege Denizi'nde yaklaşık bine yakın göçmenin kurtarıldığını duyurdu.

LMLM