Güncel
Giriş Tarihi : 27-07-2020 12:55   Güncelleme : 27-07-2020 12:55

Antarktika'nın deniz yatağında metan sızıntısı

Antarktika'nın deniz yatağında metan sızıntısı

Antartktika'nın deniz yatağında tespit edilen ilk aktif metan gazı sızıntısı bilim insanlarını ve çevrecileri korkutuyor.

Uzmanlara göre iklim krizinden dolayı sızıntının artmasıyla küresel ısınmanın hızlanması kaçınılmaz olacak. Zira metan, atmosferin ısısını karbondioksitten çok daha hızlı yükselten bir gaz.

Salı günü Proceedings of the Royal Society B'de yayınlanan araştırma raporunda, bazı mikroorganizmaların gazı tükettiği ancak bu organizmaların ortaya çıkmasının beş yılı bulduğu yazıldı. Sızıntı ilk kez 2011 yılında dalgıçlar tarafından fark edilmişti ancak bilimsel çalışmalar 2016'da başladı.

Metan gazı sızıntısı yeni bir olay olmamasına rağmen, su yerine ilk kez havaya karıştığının tespit edilmesi kaygıları artırdı.

Metan gazı salınımı dünyayı negatif yönde etkiliyor
Burger King, metan gazı salımını azaltmak için büyükbaş hayvan besleme sistemini değiştiriyor
Araştırmayı yürüten Oregon Üniversitesi'nden Andrew Thurber sızıntının kaynağının henüz bir soru işareti olduğunu söyledi. Thurberg'in The Guardian gazetesine aktardıklarına göre, gazı tüketen mikroorganizmaların yeterli sayıda oluşup metan gazının sızmasını durdurabilmesi için en az 5 ila 10 yıl gerekiyor.

Dünya genelinde, okyanuslardaki metan gazının çeyreğinin Antarktika'da depolandığı tahmin ediliyor.

Metan gazı sızıntısı, geri dönüşü olmayan veya durdurulamayan etkilerinden dolayı iklim krizinin kırılma noktası olarak da görülüyor.

LMLM