Avrupa
Giriş Tarihi : 09-11-2014 09:52   Güncelleme : 09-11-2014 09:52

Bağımsızlık yanlısı 'halk oylaması' başladı.

Bağımsızlık yanlısı 'halk oylaması' başladı.

İspanya'da Anayasa Mahkemesi'nin durdurma kararına ve hükümetin uyarılarına rağmen özerk yönetimin çağrısıyla Katalanlar bugün bağımsızlık yanlısı halk oylaması için sandık başına gitmeye başladı.

 

Katalonya'da ikametgahı bulunan 16 yaşından büyük toplam 5,7 milyon kişinin gayriresmi halk oylamasına katılması bekleniyor. "Katalonya'nın bir devlet olmasını istiyor musunuz?" sorusunu yanıtlayacak olan Katalanlar, buna "evet" demeleri halinde, "Bu devletin bağımsız olmasını istiyor musunuz?" sorusuna yanıt verecek.

Yasadışı olmasından dolayı kamusal binalarda yapılması ve herhangi bir memurun görevlendirilmesinin yasaklandığı halk oylamasında 40 bin 930 gönüllü görev alacak. Bin 300 seçim yerinde yapılacak halk oylamasına katılmak isteyen Katalanlar, kimlik kartı numaralarıyla intenetteki bir adrese girerek nerede oy kullanacaklarını öğreniyorlar. Ayrıca yurt dışında yaşayan toplam 220 bin Katalan için de 19 kentte sandık kuruldu.

Katalonya'daki halk oylamasının en büyük destekçilerinden olan Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC) adlı STK'nın başkanı Carme Forcadell "Sadece oy kullanıyor olmaktan çok çok memnunuz. Bugün ne olursa olsun egemen olduğumuzu ve İspanyol devletine meydan okuduğumuzu gösterdik" dedi.

 

Bu arada Katalonya Adalet Yüksek Mahkemesi Savcılığı, yasaklanan halk oylamasıyla ilgili soruşturmasını sürdürüyor. Savcılığın veya yargıcın talimatı olması halinde güvenlik güçlerinin sandıklara müdahale etme olasılığının olduğu belirtilse de şu ana kadar Katalanların sakin bir şekilde oy kullanmaya başladıkları görüldü.

Öte yandan İspanyol basını bugünkü manşetlerini Katalonya'daki halk oylamasına ayırdı. El Pais "Katalonya, İspanya'daki yerini belirlemek için faydasız bir halk oylaması gerçekleştiriyor. Bağımsızlık yanlılarının halk oylamasına yoğun katılım göstermesi bekleniyor. Savcılık, halk oylamasının yasallığını soruşturuyor", El Mundo "Katalan polisi, halk oylaması için kapılarını açan enstitülerin yöneticilerinin kimliklerini tespit edecek" manşetlerini atarken, sağ görüşlü gazetelerden ABC, Berlin duvarının yıkılmasının 25. yıl dönümünü manşetinden vererek, "Halk oylaması, hukuk devletine meydan okuyor. Eğer Artur Mas, kamu binaları oylamaya açarsa savcılık soruşturma açacak" diye yazdı. La Razon adlı diğer bir sağ görüşlü gazete de ekonomik krizden dolayı geçim sıkıntısı yaşayan Katalanları manşetine çıkararak "Onlara sorulmuyor. Mas iktidarda olduğundan bu yana Katalonya'yı her gün 130 milyon avro borçlandırdı. Savcılık, halk oylamasının Mas tarafından organize edildiğine ilişkin delil arıyor" ifadelerini kullandı.

Katalonya'daki halk oylaması yerel saat ile 20.00'da (TSİ 21.00) sona erecek. Katalonya özerk yönetimi hükümeti, oy sayımını ve 10 Kasım pazartesi öngörülen sonuçların açıklanmasını kendisinin yapacağını duyurdu.