Avrupa
Giriş Tarihi : 29-06-2020 16:51   Güncelleme : 29-06-2020 16:51

İspanya Dışişleri Bakanı Laya: AB dış sınırlarını Çarşamba günü 15 ülkeye açacak,

15 Ülke listesi salı günü hazır açıklanacak

İspanya Dışişleri Bakanı Laya: AB dış sınırlarını Çarşamba günü 15 ülkeye açacak,

spanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya Avrupa Birliği'nin dış sınırlarını 1 Temmuz'da 15 ülkeye açacağını, bu listenin salı günü hazır olacağını söyledi. Listenin hazırlanması için belli kriterlerin göz önünde bulundurulduğu belirtildi.

Avrupa Birliği ülkeleri dış sınırlarını hangi ülkelere açcağı konusunda görüşmelerini sürdürüyor. Son olarak 1 Temmuz'dan itibaren bazı şatların yerine getirilmesi koşuluyla Çin dahil 15 ülkeye sınırların açılma seçeneği ağırlık kazandı. Söz konusu taslak listede Türkiye'nin yer almaması bekleniyor.

AB yetkililerinden edinilen bilgiye dayandırarak Perşembe günü yayımladığımız taslak listede Türkiye de yer almıştı. Ancak AFP haber ajansının görüşmelere ilişkin aktardığı son bilgiye göre Türkiye şimdilik listeden çıkarıldı.

AP'nin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde ise vaka sayılarının yüksek olduğu ABD, Rusya ve Brezilya'nın liste dışı kalacağına kesin gözüyle bakıldığı aktarıldı.

En geç salı günü açıklanacak karar her 14 günde bir güncellenecek, salgının ne kadar kontrol altına alındığına bakılarak bazı ülkelere sınırlar yeniden açılabilecekken, vaka oranlarının artış gösterdiği ülkelere sınırlar yeniden kapatılacak.

Son taslak listede bulunan ülkeler:

 1. Cezayir
 2. Avustralya
 3. Kanada
 4. Gürcistan
 5. Japonya
 6. Karadağ
 7. Fas
 8. Yeni Zelanda
 9. Ruanda
 10. Sırbistan
 11. Güney Kore
 12. Tayland
 13. Tunus
 14. Uruguay
 15. Çin (Bazı koşulları yerine getirmesi halinde)

Avrupa Birliği'nin Pekin'e sınırlarını açması halinde Çin'in de aynı şekilde sınırlarını AB vatandaşlarına açması talep ediliyor.

Andorra, Monako, Vatikan ve Saint-Marin vatandaşlarının da AB'ye girişinin kabul edilme ihtimali yüksek.

Türkiye taslak listeden çıkarıldı

Taslak listede ABD ile Türkiye'nin yanı sıra Covid-19 vakalarının en çok görüldüğü ülkelerden Rusya ve Brezilya da yer almıyor.

Schengen bölgesinde serbest bir şekilde dolaşılabildiği için Avrupa Birliği kendi içinde koordinasyonu sağlamaya çalışıyor.

İspanya Başbakanı salgın sonrası ilk uluslararası seyahatini Batı Afrika'ya yapacak

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Covid-19 salgının başlamasından bu yana ilk uluslarası seyahatini Sahel bölgesindeki sorunları çözüme kavuşturmak amacıyla Barı Afrika ülkesi Moritanya'ya yapacak. Zirveye Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da katılacak.

Pedro Sanchez'in kabineden yapılan açıklamada, Mali, Burkina Fası, Çad ve Nijer liderlerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in de zirvede hazır bulunacağı ifade edildi.