Bilim-Teknoloji
Giriş Tarihi : 09-11-2014 09:47   Güncelleme : 09-11-2014 09:47

Tüm iPhone'lar Tehlike Altında!

Tüm iPhone'lar Tehlike Altında!
Çin merkezli 'Maiyadi' uygulama sitesinden Apple cihazlarına saldıran WireLurker (pusuda bekleyen) adlı virüs 800 milyon cihazı tehdit etti. Apple, bilgileri kopyalayan yazılımı tespit edip, bloke ettiğini duyurdu


Teknoloji dünyası yeni bir virüs saldırısıyla çalkalandı. ABD'li güvenlik şirketi Palo Alto Networks'un yaptığı uyarıya göre Çin merkezli bir yazılım, aralarında iPhone ve iPad'lerin de olduğu 800 milyon Apple ürününü hedef alan bir saldırı başlattı. WireLurker adı verilen ve Türkçe'ye 'Pusuda bekleyen' olarak çevrilebilen yazılımın henüz öğrenme aşamasında olduğu ancak tehlikenin giderek arttığı belirtildi. ABD'li şirket yetkilileri yazılımın iOS işletim sistemine yönelik geliştirilmiş en tehlikeli virüs olduğunu belirtti. Gün boyu sessiz kalan Apple, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada yazılımı bloke ettiğini duyurdu. Ancak Apple kullanıcılarının içine yine de kurt düştü.


Tüm Mesajları Okuyor

Yazılım Çin'de iOS uygulamaları satan 'Maiyadi' adlı siteden yayıldı. Apple tarafından onaylı olmadığı belirtilen sanal mağaza üzerinden son altı ayda en az 350 bin virüslü uygulamanın indirildiği belirtildi. Yazılım sanal mağazalardan masa veya dizüstü Mac'lere bulaşıyor. Ardından USB bağlantısı üzerinden ise başta iPhone ve iPad'ler olmak üzere iOS işletim sistemi kullanan tüm cihazlara aktarılıyor. Yazılım ürünlere görünüşte zarar vermiyor. Ancak cihazlara istem dışı yazılım yüklenmesine fırsat tanıyor. Kullanıcının gönderdiği ve aldığı tüm mesajları okuyor.


Mac'lerin Üzerinden iPhone'lara Geçti

-Çin'de iOS uygulamaları satan 'Maiyadi' adında bir siteden yayıldı.

-Yazılım henüz zarara neden olmadığı için WireLurker (Pusuda bekleyen) adını aldı.

-Yazılım Çin'de ortaya çıktı ve sadece Apple ürünlerini hedef aldı.

-Virüs sanal mağaza üzerinden önce Mac'lere bulaştı.

-Ardından USB üzerinden iPhone ve iPad'lere aktarıldı.

-Yazılım kullanıcının adres dosyasını kopyalayıp mesajlarını okudu.

-İzin istemeden cihazlara program yükledi.

AdminAdmin