Yunanistan
Giriş Tarihi : 07-05-2020 15:40   Güncelleme : 07-05-2020 15:40

Ege adalarında 2019'dan bu yana ilk defa mülteci sayısı düştü

Ege adalarında 2019'dan bu yana ilk defa mülteci sayısı düştü

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, Ege adalarındaki sığınmacı sayısında 2019’un Ocak ayından bu yana ilk kez düşüş gözlendi. Düşüşte sıkılaştırılan sınır kontrolleri ve bazı sığınmacıların anakaraya nakledilmesi etkili oldu.

UNHCR Yunanistan Temsilcisi Philippe Leclerc, şubat ayında adalarda yaklaşık 42 bin sığınmacının bulunduğunu, bu rakamın nisan ayı itibarıyla ise 38 bin 200’e düştüğünü söyledi.

Philippe Leclerc internet üzerinden yaptığı basın açıklamasında, Türkiye’de koronavirüse karşı alınan önlemler sayesinde Yunanistan’da mülteci sayısında düşüş yaşandığını belirtti.

UNHCR: MÜLTECİLERİ KORUMA ALTINA ALIN
UNHCR, Yunan adalarında bulunan yaklaşık 33 bin 200 mültecinin aşırı kalabalık kamplarda kötü şartlarda yaşamaya devam ettiğini bu duruma acil çözüm gerektiğini ifade etti.

Leclerc, “Yunanistan, Kovid-19’a karşı acil önlemler aldı. Aynı şekilde zor durumda olan mültecilere yönelik acil adımlar atılmalı” dedi.
 
Kamplarda insanlık dışı koşulların hüküm sürdüğünü ifade eden Leclerc, Atina’ya adalardaki kampları tahliye ederek, göçmenleri bir an önce anakaraya transfer etme çağrısında bulundu. Leclerc, bu göçmenlere hayatlarını kazanmaları, eğitim alabilmeleri ve topluma entegre olabilmeleri için bir şans verilmesi gerektiğini vurguladı.

Yunanistan Kovid-19’a yönelik alınan önlemleri kaldırmaya başladı. Mülteci kamplarında uygulanan önlemlerin 10 Mayıs’a kadar devam edeceği belirtildi.

LMLM