Yunanistan
Giriş Tarihi : 06-11-2014 09:21   Güncelleme : 06-11-2014 09:21

Rekabet Yunan Taksi Sektörünü İyileştirdi, Taksi deyip geçmeyin!!!

Yabancı dil bilen kibar şoförler, şekerlemeden ıslak mendile ikramlar. Yunan taksilerin hizmet kalitesindeki olumlu değişimler en çok yolcuları memnun ediyor.

Rekabet Yunan Taksi Sektörünü İyileştirdi, Taksi deyip geçmeyin!!!

Yunanistan'da en çok kullanılan araçlardan biri de taksilerdir. Yakın bir geçmişe kadar araçların eski ve arızalı, sürücülerin ise pek de kibar olmadığına ilişkin sürekli şikayetlere maruz kalan Yunan taksilerinde son yıllarda iyi yönde değişiklikler oldu. Bir kere yollarda artık eski taksi görmek mümkün değil. Sürücüler ise genellikle yabancı dil bilen ve kibar gençlerden oluşuyor.

Tüm bu değişikliklere rağmen değişmeyen bir şey varsa o da taksi sürücülerinin müşterileriyle sohbet etme alışkanlıkları. Siyasetten tutun da futbola ve hatta dünyadaki gelişmelere kadar her konuda tartışabilirler. Kısacası Yunan taksi sürücüleri politize bir meslek grubudur. Sendikaları ise son derece güçlüdür. Yakıt fiyatlarının artması, müşterilere fiş verme zorunluluğu, taksi izni almanın kolaylaştırılması ile bir zamanlar yüzbinlerce euro karşılığında almış oldukları ticari oto izinlerinin değer kaybetmesi gibi çeşitli konularda zaman zaman eylem yaparlar. Uzatmalı greve çıkan Yunan taksiciler yol kapatma eylemleriyle trafiği felce uğratmayı da iyi bilirler.

REKABET KIZIŞIYOR

Yenilikler demişken geçen yıl uygulanmaya başlanan taxibeat adlı uygulama da taksi arama işlemlerini kolaylaştırdı. Şöyle ki, taxibeat uygulamasını cep telefonlarına indirenler, telefon ekranında açılan sanal haritada hangi taksinin nerede olduğunu, kendi adresine en yakın bulunan taksilerin markalarını, üstelik taksi sürücülerinin künyesini görerek ona göre tercihini yapabiliyor.

Bu uygulama doğal olarak en çok gecenin geç saatlerinde güvenli ve güvenilir taksi arayan kadınların işine yarıyor. Ama dahası da var. Son zamanlarda gerek ekonomik kriz gerekse metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçlarının yoğunlaşmasıyla taksilere gösterilen rağbetin nispeten azalması taksi sürücüleri arasında amansız bir rekabetin başlamasına neden oldu. Kimi taxibeat uygulamasına abone olurken kimi de müşterilerine daha iyi hizmet vererek rekabet gücünü artırmaya çalışıyor. İyi hizmeti seçenlerden biri de Petros Sesondis. Sesondis, müşteri sayısını o denli artırdı ki, şimdilerde randevu ile çalışmaya başladı.

Sendonis'in tertemiz tuttuğu taksisine binenler, bugüne kadar hiç görmedikleri hizmetlerle karşılaşıyor. Sesondis'in taksisinde soğuk su, şekerleme, çikolata, kağıt mendil, ıslak mendil, sakız ikram ediliyor. Ayrıca bebek koltuğu, ilk yardım çantası ve her türlü cep telefonuna uygun şarj aletleri de bulunuyor. Ve en önemlisi taksi içindeki Wi-Fi ağıyla internete girişi sağlayan kod numarası veriyor. Amerikan Koleji mezunu Sesondis, İngilizce, Fransızca bildiği için yabancı turistler de ülkeye geldiklerinde onun taksisini tercih ediyor.

AdminAdmin