Yunanistan
Giriş Tarihi : 31-03-2020 12:17   Güncelleme : 31-03-2020 12:17

Yunanistan’da direnişin sembol isimlerinden Manolis Glezos hayatını kaybetti.

Glezos, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya ve İtalya’nın Yunanistan’ı işgali sırasında, Atina’da tarihi Akropolis tepesindeki Nazi bayrağını indirmişti. Glezos ayrıca Nazım Hikmet’e şiir armağan etmişti.

Yunanistan’da direnişin sembol isimlerinden Manolis Glezos hayatını kaybetti.

Yunanistan solunun sembol isimlerinden olan yazar ve politikacı Manolis Glezos’un Atina’da tedavi gördüğü hastanede 98 yaşında ölümünün kalp yetmezliğine bağlı olduğu belirtildi.
 
Glezos, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya ve İtalya’nın Yunanistan’ı işgali sırasında, Atina’da tarihi Akropolis tepesindeki Nazi bayrağını indirmişti.
 
Yunanistan’da, 1967-1974 Albaylar cuntası döneminde mücadele veren Glezos, yaşamının 12 yılını hapishanelerde geçirmiş, 4 yıl sürgün yaşamış ve 3 kez de ölüme mahkum edilmişti.
 
 
Lenin Barış Ödülü’ne layık görüldü
 
Glezos, 2004 Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine Radikal Sol İttifak Cephesi (SYRIZA) listesinden katılmış ve 430 bin oyla “AP’nin en yaşlı üyesi” seçilmişti.
 
Sovyetler Birliği’nce “Lenin Barış Ödülü’ne layık görülen Glezos, Atina’da yayımlanan sol ‘Avgi’ ve ‘Rizospastis’ gazetelerinde uzun yıllar yazı işleri müdürlüğü görevinde bulundu. 

LMLM