Batı Trakya
Giriş Tarihi : 29-02-2020 10:41   Güncelleme : 29-02-2020 10:41

Pazarkule (Kastanyes) Sınır Kapısı geçişlere kapandı

Pazarkule (Kastanyes) Sınır Kapısı geçişlere kapandı

Avrupa'ya geçmek için Edirne'ye gelen düzensiz göçmenlerin yasa dışı yollarla sınır kapısındaki tampon bölgeye girmesi nedeniyle iki ülkeye giriş çıkış yapılamıyor.

Edirne'den Avrupa'ya açılan Pazarkule Sınır Kapısı geçişlere kapandı. Son gelişmeler üzerine Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros Evros’a geldi.

Avrupa'ya geçmek için Edirne'ye gelen düzensiz göçmenlerin bir kısmı, yasa dışı yollarla, Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'ndaki tampon bölgeye giriş yaptı.

Bunun üzerine hem Yunan hem de Türk güvenlik güçleri, tampon bölgede bekleyen 100 civarındaki düzensiz göçmenin etrafını araçlarla çevirdi.

Bölgede bekleyen düzensiz göçmenler nedeniyle bu kapıdan her iki ülkeye giriş çıkış yapılamıyor.

Yunanistan'a gitmek isteyen düzensiz göçmenler başka sınır kapılarına yönlendiriliyor.

Bu arada, Denizcilik ve Ada Politikası Bakanı Yannis Plakiotakis acil olarak Midilli, Sakız ve Samos adalarını ziyaret ediyor. Plakiotakis’e Salih Güvenlik Komutanı Koramiral Theodoros Kliaris de eşlik ediyor.

Öte yandan, Bulgaristan hükümetinin de Türkiye ile olan sınır bölgesine bin kişilik askeri birlik göndermeye hazırlandığı öğrenildi.

Bu arada Yunanistan sınırlardaki önlemleri en üst seviyeye çıkardı. Yetkililer, Türkiye ile kara ve deniz sınırlarında denetimleri arttırma kararı aldı. Yunan makamlarının Avrupa Birliği ve NATO ile sürekli şekilde iletişimde olduğu ifade edildi.

LMLM