Türkiye a
Giriş Tarihi : 23-02-2020 19:48   Güncelleme : 23-02-2020 19:52

Yurtdışında Lise Eğitimine Talep Artıyor

Yurtdışında Lise Eğitimine Talep Artıyor

Bilim, matematik ve edebiyat gibi dallarda sahip olduğu akademik başarısı ile dünya çapında en çok tercih edilen yurtdışı lise eğitimi kurumlarına sahip olan Kanada, eğitime en çok yatırım yapan ülke olarak bilinmektedir. İlkokul ya da orta öğretimini Kanada’da gören öğrencilerin gelecekte Dünya genelindeki en iyi üniversitelere yerleşme oranı da bir hayli yüksek olmaktadır. 12 yıl zorunlu eğitimi olan Kanada’da sadece Quebec’te orta öğretim 5 yıl sürmektedir. 6 milyona yakın öğrencisi olan Kanada, 11 bin ilkokulu, 3.500 ortaokulu ve 2.000 ilk ve ortaokulu karışık eğitim kurumlarını bünyesinde bulundurmaktadır. İkinci dile oldukça ağırlık veren Kanada’da lise eğitimi esnasında İngilizceyi de ilerletmek ve pekiştirmek mümkün oluyor.

185’ten fazla ülkeden her yıl binlerce öğrenci, yurtdışı lise eğitimi için Kanada’yı tercih ediyor. Çin, Fransa, Almanya, Amerika ve İngiltere’den yoğun öğrenci kabulü yapan Kanada’da Türk öğrencilerin sayısı da yadsınamayacak kadar fazla.

Kanadada Lise Eğitimi

Kanada’da lise ve diğer öğrenim programları, eyalet ve bölgenin ayrı eğitim bakanlığı tarafından belirlenerek yönetiliyor. Bu nedenle her ilk ve orta öğretim kurumunda o bölgenin bakanlığının belirlediği müfredat üzerinden eğitimler veriliyor.

New Brunswick ya da Prens Edward Adası ve Saskatchewan’da liseden mezun olan öğrencilere iki seçenek sunuluyor; direkt üniversiteye devam etmek ya da direkt çalışmaya başlamak. Buna ek olarak Yukon başta olmak üzere Nunavut, Ontario gibi bölgelerde 12 yıllık zorunlu eğitimini tamamlayan öğrenciler üniversiteye gitmeden önce iki yıl daha eğitim alıyorlar. Kanada’da liselerin çoğunda IB yani International Baccalaureate yeterliliğine hazırlık programları bulunuyor. Eylülde başlayan eğitim yılı, haziran gibi sona eriyor. Yabancı öğrenciler için yüksek kontenjanı bulunan Kanada okulları, genellikle en az 1 yıllık ya da yarım dönemlik öğrenci kabulü yapıyor. Kanada’da lise diploması almış olan öğrenciler ise kolej ya da üniversite okumak için yeterli denkliği elde ediyorlar. Kanada’daki en iyi üniversitelere girmek için büyük bir avantaj olan Kanada lise diploması, Dünya’nın her yerinde geçerli oluyor. Buna ek olarak Kanada’da lise eğitimi alırken seçtiğiniz dile ek olarak ikinci dil öğrenme şansınızda oluyor. Yani; liseyi İngilizce okursanız Fransızcayı ikinci dil olarak öğrenebiliyorken liseyi Fransızca okuyor iseniz ikinci yabancı diliniz İngilizce oluyor.  Bu nedenle Kanada’da lise eğitimi, İngiltere’de lise eğitiminden bazı noktalarda daha avantajlı olabiliyor.

Yurtdışı Lise Eğitimi İçin Doğru Adres: Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Dünya’nın en iyi eğitim kurumlarına binlerce öğrenciyi başarıyla yerleştiren Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile bütçenize uygun yurtdışı lise eğitimi programlarına katılmak çok kolay! Beklentileriniz, bütçeniz, istekleriniz doğrultusunda planlanan yurtdışı lise eğitimi için yapmanız gereken tek şey Academix’in sertifikalı danışmanları ile iletişime geçmek! Siz de hemen Türkiye’nin 14 noktasında hizmet veren Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçin, kısa sürede yurtdışında lise eğitiminize başlayın!

LMLM