Avrupa
Giriş Tarihi : 20-02-2020 12:26   Güncelleme : 20-02-2020 12:26

Saldırı ırkçı çıktı: Ölü sayısı 11'e yükseldi

Saldırı ırkçı çıktı: Ölü sayısı 11'e yükseldi

Almanya'nın Hanau kentinde iki nargile kafe düzenlenen ve en az 11 kişinin öldüğü saldırıda, saldırganın radikal sağcı olduğu tahmin ediliyor.
Güney Hessen Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Frankfurt kenti yakınlarındaki Hanau'da yerel saatle 22.00'da, Heumarkt ve Kurt Schumacher caddeleri üzerindeki iki ayrı kafede silahlı saldırı gerçekleşti.

Ağır yaralanan bir kişinin hastanede yaşamını yitirmesiyle saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı sayısı 11'e yükseldi. Ölenlerin arasında Türklerin de bulunduğu belirtildi. 

Alman Haber Ajansı DPA'ya bilgi veren bir polis sözcüsü, özel harekat timinin saldırgan olduğu düşünülen kişinin evine baskın düzenlediği ve evde saldırganın dışında bir kişinin daha cesedinin bulunduğunu söyledi.

Bild gazetesi: Saldırgan aşırı sağcı

Öte yandan Alman Bild gazetesi, saldırganın aşırı sağcı Tobias R. olduğunu yazdı.

Alman Tobias R'nin saldırıyı aşırı sağcı motifle gerçekleştirdiğini iddia eden gazete, saldırgan Tobias R'nin savcılık belgesi sahibi olduğunu ve ardında bir mektup ile video bıraktığını yazdı.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerinin yanında olduklarını ve yaralılara da acil şifalar dilediklerini belirtti.

LMLM