Avrupa
Giriş Tarihi : 28-01-2020 23:37   Güncelleme : 28-01-2020 23:37

Çarpıcı Karar: 154 Avrupa Parlamentosu Milletvekili Modi'nin Müslüman Karşıtı Vatandaşlık Yasasını Kınadı

Çarpıcı Karar: 154 Avrupa Parlamentosu Milletvekili Modi'nin Müslüman Karşıtı Vatandaşlık Yasasını Kınadı

DESPARDES - PM-Modi hükümetinin Vatandaşlık Değişikliği Yasası'nın (CAA) korkutucu bir ifadesinde, Avrupa Birliği milletvekilleri önümüzdeki hafta Brüksel'de başlayacak olan Avrupa Parlamentosu'nun genel kurulunda masaya konulacak beş sayfalık resmi bir karar hazırladılar.

154 Avrupa Parlamentosu üyesinden oluşan güçlü bir grup, CAA'nın “dünyadaki en büyük vatansızlık krizini tetikleyebilir ve insanların acı çekmesine neden olabilir” diye uyardı.

Önerilen karar, CAA'yı sadece “ayrımcı ve tehlikeli bir şekilde bölücü” olarak tanımlamakla kalmaz, aynı zamanda Hindistan'ın Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi (ICCPR) ve Yeni Delhi'nin imzaladığı diğer İnsan Hakları sözleşmeleri kapsamındaki “uluslararası yükümlülüklerini” de ihlal eder.

154 milletvekili Avrupa Parlamentosu'ndaki en büyük ikinci siyasi toplantıya mensup. Toplumsal adaleti ve Eşitlik, Çeşitlilik ve Adalet gibi demokratik değerleri korumaya kararlıdırlar.

Önemli bir şekilde, taslak karar ayrıca, Hindistan'ın da bağlı olduğu Kolluk Kuvvetleri Yetkilileri tarafından Kuvvet ve Ateşli Silahların Kullanımına İlişkin Temel İlkelere işaret etmektedir.

CAA “rapor edilen 27 ölüm, 175 yaralı ve binlerce tutuklama ile uygulamaya karşı büyük protestolar başlattı ve Hindistan hükümetinin internet kapatmaları emrettiğini, sokağa çıkma yasağı uyguladığını ve barışçıl protestoları önlemek için toplu taşıma araçlarına sınır koyduğunu bildirdi”.

Dahası, “özellikle Uttar Pradesh'te dövülen, vurulan ve işkence gören yüzlerce protestocunun raporları ortaya çıktı”.

Hareket, Hint Okyanusu'ndaki en saygın ve beğenilen Hintlilerden bazıları, dünyanın en büyük demokrasisine Hindutva parlaklığı ekleyerek BJP'nin yönettiği hükümete karşı konuştukça geliyor.

CAA'nın kınanması, “Buna karşı savaşmamız ve bir plan yapmamız gerekiyor. NPR için evinizi ziyaret ettiklerinde ve adınızı istediklerinde onlara farklı bir ad verin. Adres için 7 RCR deyin. Çok fazla yıkıma ihtiyaç duyulacak, lattis ve mermilerle yüzleşmek için doğmadık ”… UP'da Müslümanlara saldırılar gerçekleşiyor. Polis evi aramaya ve yağmalamaya ev sahipliği yapacak ”.

“Hükümetimizin hileli gibi görünmesi…”

Roy, Modi'nin işgal edilmiş Keşmir'i ilhak etmesi üzerine kırmızı bayrak tutan ilklerden biriydi: “Sessizlik Keşmir'deki en yüksek ses” diyen Roy, Ağustos ayında dünya hareket halindeyken sessiz kaldığını yazdı.

Artık görünmüyor. Bu hafta The Economist kapak hikayesi olarak “Hoşgörüsüz Hindistan” ı yayınladı: “ Hindistan'ın 200 metre Müslümanları PM Modi'nin Hindu Devleti Kurmaktan Korkuyor ”.

Bu makalede, prestijli uluslararası kırmızı mag'un Çin'in güneyi hesaba katmak için ekonomik bir güç olarak 'Shining India' hakkındaki 10 yıllık raporundan bir kat daha fazla.

Şimdiye kadar büyüyen ekonomi IMF ve Moody's'e göre çökmüş durumda, onun dini dini kimlikler üzerinde kutuplaşmıştı - Hindistan'ın düşünce liderlerinin çoğu ve Jawaharlal Nehru, dev kıtada bir pozitiflik ve çeşitlilik okyanusu olarak koşmak için cesur bir mesele.

Bu hafta Bollywood'un ödüllü yaratıcı aktörü ve sanat sinemasının ayağı Naseeruddin Shah , 70 yıl sonra bir 'Müslüman' olarak Hindistan'da yaşayamayacağını anlamaya geldiğini söyleyen bir röportajda anıldı .