Dünya
Giriş Tarihi : 17-12-2019 17:28   Güncelleme : 17-12-2019 17:28

40 yıl önce işlenen cinayet genetik soy bilimi sayesinde aydınlatıldı

40 yıl önce işlenen cinayet genetik soy bilimi sayesinde aydınlatıldı

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Colorado eyaletinde yaklaşık 40 sene önce yaşanan bir cinayet vakası genetik soy bilimi ve DNA testi sonucu aydınlatıldı.

16 Ocak 1980 tarihinde 21 yaşındaki Helene Pruszynski kaçırılmasının ardından cinayete kurban gitmişti. Ancak polis tüm aramalarına rağmen katilin izini bulamadı. O dönemde olay mahallinde bulunan bazı kanıtlar günümüzün teknolojisiyle yeniden incelendi. Yapılan DNA testi sonrası polis eldeki bulguları, "kamu genetik soy bilimi veri tabanında" bulunan bazı kişilerle eşleştirdi. Bu kişiler katil zanlısı James Curtis Clanton'ın Denver şehrinde yaşayan akrabalarıydı.

Polis araştırmasını genişleterek şu anda 62 yaşında olan Clanton'ın izine Florida eyaletinde rastladı. Yetkililer kesin sonuçlara ulaşabilmek için kamyon şoförü olarak çalışan Clanton'ı altı gün boyunca takibe aldı. Polis, Clanton'ın bir kafede bardağın üzerinde bıraktığı izleri inceledikten sonra cinayeti aydınlattı.

Olay sonrası gözaltına alınarak Colorado'ya götürülen zanlı, pazartesi öğleden sonra polis soruşturmasına tabi tutuldu.

Clanton'un yakalandığını öğrenen Pruszynski'nin kız kardeşinin oldukça duygulandığı ve konuşmakta zorlandığı belirtildi. 21 yaşındaki Helene Pruszynski öldürülmeden sadece iki hafta önce yeni bir işe başlamak için Massachusetts'ten Colorado'ya taşınmıştı.

LMLM