Avrupa
Giriş Tarihi : 05-10-2019 13:01   Güncelleme : 05-10-2019 13:01

Paris'te 4 polisin öldüğü bıçaklı saldırıyla ilgili terör soruşturması açıldı

Paris'te 4 polisin öldüğü bıçaklı saldırıyla ilgili terör soruşturması açıldı

Fransa'nın başkenti Paris'te Emniyet Müdürlüğü binasında düzenlenen ve 4 görevlinin öldürülmesiyle sonuçlanan bıçaklı saldırı soruşturmasını Paris Savcılığı'nın Terörle Mücadele Birimi yürütecek.

Savcılıktan yapılan açıklamada, "Ceza inceleme müfettişlerinin elde ettiği bulgular doğrultusunda ulusal polis teşkilatı içerisinde işlenen olayla ilgili yürütülen soruşturmayı bu aşamadan itibaren Terörle Mücadele Birimi üstlenmiştir." denildi.

 

Paris Savcılığı, olayla ilgili daha önce terör soruşturması açmamıştı.

Saldırıda 3'ü polis biri idari görevli 4 kişi hayatını kaybetmiş saldırgan, emniyet müdürlüğü koridorunda vurularak öldürülmüştü.

16 yıldır Paris Emniyet Müdürlüğü istihbarat dairesinde bilişim teknolojisi asistanı olarak görev yapan 45 yaşındaki Mickael isimli saldırganın bundan 18 ay önce Müslüman olduğu iddia edilmişti.

Perşembe günü gerçekleşen bıçaklı saldırının ardından açıklama yapan Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Paris emniyet müdürlüğünde istihbarat servisinde 2003 yılından bu yana enformatik görevlisi olarak çalışan saldırgan hakkında daha önce "davranış bozukluğu" ya da "uyarı gerektiren bir durumun" söz konusu olmadığını dile getirmişti.

LMLM