Yunanistan
Giriş Tarihi : 09-09-2019 11:08   Güncelleme : 09-09-2019 11:08

Miçotakis'ten Erdoğan'ın 'Kapıları açarız' restine cevap

Miçotakis'ten Erdoğan'ın 'Kapıları açarız' restine cevap

Başbakan Kiryakos Miçotakis, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avrupa'ya yönelik "Kapıları açarız" restine, "Sayın Erdoğan şunu anlamalı ki, daha fazla kaynak için Avrupa'yı tehdit edemez" şeklinde cevap verdi.

Miçotakis, Erdoğan'ın mültecilerle ilgili "Suriye'de güvenli bölge teklifimize çok güzel diyorlar. Öyleyse gelin, süratle bu konutları yapalım. Batı verilen sözü tutmadı. Eylüle kadar güvenli bölge olmazsa kapıları açmak zorunda kalırız" sözlerine tepki göstererek, "Sayın Erdoğan şunu anlamalı ki, mülteci sorununu çözmek için daha fazla kaynak sağlamak amacıyla Yunanistan'ı ve Avrupa Birliği'ni tehdit edemez" dedi.

ERDOĞAN REST ÇEKMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Eylül'de genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı açıklamada Suriye'de oluşturması beklenen güvenli bölge konusunda da önemli ifadeler kullanmış, Avrupa'ya "kapıları açarız" resti çekmişti.

Erdoğan, "Batı verilen sözü tutmadı. Güvenli bölge olmazsa kapıları açmak zorunda kalırız. Oldu oldu, olmadı biz de kapıları açmak zorunda kalırız. Ya destek verecekseniz verin vermeyecekseniz kusura bakmayın. Eylülün son haftasına kadar güvenli bölgeyi fiilen başlatmakta kararlıyız. Bu işe başlayacağız. Hedefimiz yaklaşık 1 milyon Suriyeli kardeşimizi güvenli bölgede iskan etmektir" demişti.

LMLM