Avrupa
Giriş Tarihi : 27-10-2014 14:53   Güncelleme : 27-10-2014 14:53

Avrupa’da 25 banka stres testini geçemedi

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) bankalar için yaptığı “sağlık kontörlü”nden 25 banka geçemedi. Açıklamada bankaların 25 milyar Euro (31,68 milyar dolar) sermaye ihtiyacı olduğunu kaydedildi.

Avrupa’da 25 banka stres testini geçemedi
130 banka üzerinde yapılan stres testini geçemeyen banka sayısı ve toplam sermaye açığı analist ve yatırımcıların beklentilerinin biraz üzerinde geldi.
 
 
Testi geçemeyen bankalardan 9'u İtalyan bankası. Kıbrıs ve Yunanistan'dan 3, Slovenya ve Belçika'dan 2 banka sınıfta kaldı. Almanya, Avusturya, İspanya, Fransa, İrlanda ve Portekiz'den de 1 banka stres testini geçemedi.
 
AMB, testi geçemeyen bankalardan bir bölümünün sermaye tamponunu güçlendirmek için bu halihazırda adım attığını, 12 bankanın 15 milyar dolarlık bir sermaye artışına gittiğini söyledi.
 

İŞTE TESTİ GEÇMEYEN O BANKALAR:

 
Avusturya: Oesterreichische Volksbanken
 
Belçika: AXA Bank Europe, Dexia
 
Kıbrıs: Hellenic Bank Public Company
 
Yunanistan: Eurobank Ergasias, National Bank of Greece
 
İrlanda: Permanent TSB
 
Italya: Banca Carige, Monte dei Paschi, Banca Popolare di Milano, Banca Popolare di Vicenza
 
Portekiz: Banco Comercial Portugues
 
Slovenya: Nova Kreditna Banka Maribor, Nova Ljubljanska Banka
 
Bugün ayrıca, Avrupa Bankacılık Otoritesi benzer şekilde 123 banka üzerinde yaptığı testin sonuçlarını duyuracak.
 
Testi geçemeyen ve sermaye açığını gideremeyen bankalar, önümüzdeki 2 haftada regülatörlere açıklarını kapatmak için ne tür planlarının olduğunu açıklamak zorunda.
 
Yapılan incelemelerin bir başka parçasında AMB, bankaların varlılarının değerini ne kadar doğru değerlediğini de araştırdı. Sonuçta, bankaların varlık değerlerini 48 milyar Euro indirmeleri gerektiği sonucuna ulaşıldı. AMB ayrıca, 136 milyar euroluk sorunlu varlık tespit etti.
 
Bir yılı aşkın süredir devam eden zahmetli süreç, Avrupalı yöneticilerin kıtada bankacılık konusundaki endişeleri yok etmek için attıkları son girişim olarak görülüyor.

Stres testleri daha önce 2010 ve 2011 yıllarında yapılmış ancak hesaplama sorunları nedeniyle yoğun şekilde eleştirilmişti. Yetkililer bu yıl yapılan testlerin ise en katısı olduğunu kaydediyor. 130 bankanın bilançosunu tarayan AMB, kredilerin ve diğer yatırımların doğrun değerlenmesine çalışırken bazı bankaların vadesi geçmiş mortgage ve şirket tahvilleri gibi sorunlu varlıklarını kayıt altına aldı.
 
Avrupa Birliği ve ekonomistler, stres testi sonuçları ile yayınlanacak 1 milyon finansal verinin bankalar olarak güveni artıracağına inanıyor. Diğer yandan, bunun bankaların büyüme için çok daha fazla ihtiyaç duyulan hanehalkı ve reel sektör kredilerini daha kolay artırmasını sağlayabilir.
 
Testi geçmek için bankaların, sermaye tamponu olarak yüzde 8 oranında ağırlıklandırılmış riskli varlıklara sahip olması gerekiyor. AMB tarafından yapılan bir senaryo çalışmasına göre ekonominin yüzde 7 küçüleceği, işsizliğin ise yüzde 13’e çıkacağı 3 yıllık bir krizde bankalar yüzde 5,5 oranında sermaye tamponu tutmalı.
 
Bu en kötü senaryoda, bankaların sermaye yastıklarının toplamda 263 milyar Euro eriyeceği ve medyan sermaye rasyosunun 4 puan azaltarak yüzde 8,3’e ineceğini hesaplandı.