Dünya
Giriş Tarihi : 21-08-2019 12:53   Güncelleme : 21-08-2019 12:53

40 kilo plaj kumu "çalan" Fransız turistler 6 yıl hapis cezası ile karşı karşıya

40 kilo plaj kumu

İtalya'da Sardunya Adası'ndan ayrılmaya hazırlanırken otomobillerinde 40 kilo plaj kumu ile yakalanan Fransız çift 6 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya. Kamu malı sayılan beyaz kumun adadan çıkarılması yasalara göre suç teşkil ediyor.

Bölgede bulunan turistlere sistematik olarak kontrol uygulayan gümrük yetkilileri her yıl yurt dışına çıkarılmak istenen yüzlerce kilo beyaz plaj kumuna el koyuyor.

Chia plajından 14 pet şişeye doldurdukları kumlarla ülkeden ayrılmaya hazırlanan çift, Sardunya'nın Porto Torres limanından Fransa'nın Toulon şehrine arabalı vapurla gitmeye hazırlanırken polis tarafından yakalandı. Söz konusu 2 erkek plaj kumlarını "hatıra" olarak topladıklarını, bunun suç olabileceğinin farkına varmadıklarını ifade etti.

Bölge halkı uzun yıllardan bu yana turistlerin yoğun olarak akın ettiği Sardunya Adası'dan kumları alıp yurt dışına götürmesinden şikayetçi.

Sardunya Adası'ndaki liman ve havalimanlarında kum kaçakçılığının önüne geçmek için görevliler tarafından sık sık bagaj kontrolleri uygulanıyor.

İtalyanın yerel Gallura Oggi sitesine göre Olbia havalimanı yetkilileri her yıl plajdan çalınan yaklaşık 2 bin ton beyaz kuma el koyuyor.

2017 yılında çıkarılan bir yasa ile plajlardaki kumlar kamu malı kapsamına alındı. Kurallara uymayanlar için para cezası 3 bin euroyu bulabiliyor ayrıca 1 ile 6 yıl arasında hapis cezası uygulanabiliyor.

LMLM