Türkiye
Giriş Tarihi : 28-06-2019 11:06   Güncelleme : 28-06-2019 11:06

Kaldırımdaki ağacı kıran kişiye 100 fidan dikme cezası

Kaldırımdaki ağacı kıran kişiye 100 fidan dikme cezası

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde kaldırımdaki çınar fidanını asılarak kıran kişi, güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerin belediyenin internet sitesinden yayınlanması üzerine gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarılan Mehmet Oran'a 100 fidan dikme cezası verildi.

Kızıltepe Belediyesi ekipleri, Cumhuriyet Mahallesi Mardin Caddesi'nde kaldırımdaki çınar fidanının kırıldığını fark edince çevredeki güvenlik kameralarını inceledi. Ekipler, fidanı gece yolda iki arkadaşıyla yürüyen kişinin kırdığını belirledi.

 

Ardından görüntüler belediyenin internet sitesinden paylaşıldı. Görüntülerde, 5 gün önce gece kaldırımda iki arkadaşıyla yürüyen bir kişinin fidanı gövdesinden salladığı ve ardından asılarak kırdığı görülüyor.

 
Embedded video
 

Mardin Kızıltepe'de ağacın dalını kıran gence mahkeme örnek bir ceza vermiş: Tespit edilen bir alana 100 ağaç fidanı dikme cezası. Ağaç diksin ki kırmanın ne kadar kolay yetiştirmenin ne kadar zor olduğunu idrak etsin.

 
 
Twitter Ads info and privacyBunun üzerine polis ekipleri, görüntülerde yer alan Mehmet Oran ve yanındaki iki kişiyi gözaltına aldı.

Sağlık kontrolünün ardından mahkemeye sevk edilen zanlılardan S.A. ve S.O. serbest bırakıldı. Mahkeme, Mehmet Oran'a kırdığı fidanın karşılığında 100 fidan dikme cezası verdi. Oran, yurt dışına çıkış yasağı ve imza yükümlülüğü ile salıverildi.