Türkiye
Giriş Tarihi : 25-06-2019 11:25   Güncelleme : 25-06-2019 11:25

Çavuşoğlu: Türkiye'ye kimse talimat veremez, biz S-400'ü aldık

Çavuşoğlu: Türkiye'ye kimse talimat veremez, biz S-400'ü aldık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400'lerle ilgili yaşanan krize değinerek, "Türkiye özgür ve bağımsız bir devlettir. Türkiye'ye kimse talimat veremez. Hangi yaptırım olursa olsun, hangi açıklama gelirse gelsin biz S-400'ü aldık" diye konuştu.

Ruanda Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Dr. Richard Sezibera ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, ABD'nin yaptırım kararına ilişkin, "Türkiye, ABD’nin bir ürünü ‘al’ dediğinde alacak, 'Alma' dediğinde almayacak bir ülke değildir. Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde Türkiye'nin bu konuda duruşu gayet açık ve nettir." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin acil olarak hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu belirterek, "NATO Türkiye hava sahasının sadece yüzde 30’unu koruyor. Biz kendi güvenliğimiz için kendi ihtiyacımızı karşılamak durumundayız. Keşke ABD’den alabilseydik. Trump ile Cumhurbaşkanımız konuşacak. Trump’la konuşulduğunda Trump durumu gayet iyi anlıyor ama ABD’den her zaman olduğu gibi farklı farklı sesler geliyor" dedi.Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili yaptığı son açıklamada, S-400 Rus yapımı hava savunma sistemleri nedeniyle ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması halinde buna karşılık vereceklerini söylemiş, F-35 programından çıkarılmaları halinde ise konuyu uluslararası mahkemelere taşıyacaklarını açıklamıştı.