Batı Trakya
Giriş Tarihi : 03-06-2019 16:58   Güncelleme : 03-06-2019 16:58

BATI TRAKYA'da MATEM!!! MUSTAFA HOCA, VEFAT ETTİ

BATI TRAKYA'da MATEM!!! MUSTAFA HOCA, VEFAT ETTİ

03-06-2019 Pazartesi, İskeçe Kireççiler sakinlerinden öğretmen MUSTAFA TAHSİNOĞLU bugün hayata veda etti.

Batı Trakya'mızın en verimli edebiyatçılarından biri olan, edebiyat aşığı, kültür abidesi Mustafa ağabeyimize Allah'tan rahmet, hanımı Günsel, kızı Sevkan ile torunlarına ve akrabalarına sabırlar diliyorum. Acıların paylaşıyorum.

Mustafa hocamızın cenazesi yarın 04-06-2019 Salı Bayramın birinci günü İkindi namazından sonra Kireççiler mezarlığında defnedilecektir. İnsanlığını hiç bir zaman unutmayan, yüreği sevgi abidesi olan güzel insan, Mustafa ağabey, mekanın cennet olur, inşallah.

MUSTAFA TAHSİNOĞLU KİMDİR?

1942 yılında İskeçe'nin Kireççiler köyünde doğdu. İlk öğrenimini Batı Trakya'da yaptı. Türkiye'ye gelip Konya İvriz İlköğretmen Okulu'na girdi. Mezun olduktan sonra Batı Trakya'ya döndü. 1961 yılından itibaren köyü Kireççilerde öğretmenlik yaptı. Genç yaştan Edebiyat'ın şiir, hikaye, günlük, deneme, çeviri ve inceleme türleriyle ilgilendi. Batı Trakya Türkleri Edebiyatı'nda modern şiirin en güçlü temsilcilerindendi. Şiirleri Batı Trakya dışında Türkiye, Almanya, KKTC, Makedonya ve Yugoslavya'da yayınlandı. Batı Trakya gerçeğini gözardı etmeden, felsefî bir yaklaşımla yazdığı şiirlerde; öğretmenliğinden kaynaklanan hümanist bir tutum, ressamlığından gelen bir tabiat ve yaşama sevinci, Rumelili'ğinden gelen bir yöresellik, Batı Trakyalı'lığından gelen duyarlı bir başkaldırı ile dikkati çekti. Kurucularından biri olduğu Şafak dergisinde tefrika edilen "Şiir-Batı Trakya Türk Azınlığında" başlıklı incelemesi önemlidir. Yunanca'dan çeşitli çevirileri vardır. Eskişehir'de 1989 yılından düzenlenen "Uluslararası Şairler Şöleni"ne Batı Trakya şiirini temsilen katıldı.

LMLM