Avrupa
Giriş Tarihi : 20-10-2014 11:13   Güncelleme : 20-10-2014 11:13

Barcelona'da bağımsızlık için 'tekrar siyasi birlik' temalı gösteri düzenlendi

Barcelona'da bağımsızlık için 'tekrar siyasi birlik' temalı gösteri düzenlendi

Barcelona'da organize edilen gösteriye katılımın 100 binden fazla olduğu belirtildi. Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC) ve Omnium adlı STK’ların temsilcileri yaptıkları konuşmalarda, Katalonya Başkanı Artur Mas’ın sunduğu alternatif halk oylaması önerisine destek verilirken, bundan daha önemli olarak "bağımsızlık için 3 ay sonra plebisit yapılması" talep edildi.

 

ANC başkanı Carme Forcadell, Katalonya’da bağımsızlık yanlısı siyasi partilerin birliklerini bozmamalarını ve 9 Kasım’da yapılacak alternatif halk oylamasından sonra, "Katalonya’nın geleceğine karar vermek ve tüm dünya karşısında özgür bir şekilde seçimini yapabilmesi için plebisit yapılmasını istediklerini" söyledi. Forcadell, "Katalonya başkanından erken seçim ilan etmesini istiyoruz. 3 ay sonra oy kullanmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Omnium Başkanı Muriel Casals da, "Katalonya’nın bağımsızlığı için hem siyasi partiler hem de STK’lar birlik içinde olmalıdır. 9 Kasım’da oy kullanmak ilk başarı olabilir ama tek oy kullanmak yeterli olmaz. Erken seçimlere gidilip, burada sandıktan yeterli çoğunluk çıkarsa bağımsızlık ilan edilmeli" görüşünü savundu.

Öte yandan İspanya Anayasa Mahkemesi’nin kararından dolayı askıya alınan ve Katalan hükümetinin de "yasal yollardan gerçekleştiremeyeceği için" iptal etmek zorunda kaldığı 9 Kasım’daki bağımsızlık referandumunu yerine alternatif olarak sunulan ve gönüllüler tarafından yapılmak istenen halk oylaması önerisi Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı siyasi partiler arasında ciddi görüş ayrılığına yol açmış, "siyasi birliğin zayıfladığı" belirtilmişti.
 

AdminAdmin