Avrupa
Giriş Tarihi : 03-04-2019 10:56   Güncelleme : 03-04-2019 10:56

Avrupa'da en çok meyve ve sebzeyi hangi ülke tüketiyor? Yunanistan kaçıncı sırada?

Avrupa'da en çok meyve ve sebzeyi hangi ülke tüketiyor? Yunanistan kaçıncı sırada?

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında yapılan araştırmaya göre ortalama her 4 kişiden biri (yüzde 27) günde iki kere meyve yiyor. Avrupa'daki nüfusun yüzde 37'si günde bir kere meyve tüketirken, araştırmaya katılanların yüzde 36'sı ise bir hafta boyunca düzenli olarak meyve yemediğini ya da daha az yediğini açıkladı.

Sıcak iklimin hakim olduğu İtalya, Portekiz ve İspanya meyve tüketiminde tüketiminde ilk sırayı alırken bu ülkeleri İrlanda ve Lüksemburg takip etti. İtalya'da her 100 kişiden 85'i düzenli olarak her gün meyve tüketirken bu oran Portekiz'de yüzde 81, İspanya'da ise yüzde 77 olarak kaydedildi.

Avrupa'da en az meyve tüketenlerin Balkan ülkeleri olması dikkat çekiyor. Liste sonuncusu Letonya'da her 100 kişiden sadece 35'i her gün düzenli olarak meyve tüketiyor. Letonya'yı yüzde 35 ile Litvanya ve Bulgaristan takip ediyor. Bu oran Macaristan'da yüzde 40 ve Romanya'da da yüzde 42 olarak belirtildi.

AB'deki 28 ülkenin ortalamasıysa yüzde 62 olarak kayda geçti.

Sebze tüketiminin oranıysa meyveye oranla biraz daha az. AB'deki vatandaşların yüzde 23'ü günde iki kez sebze tükettiğini açıklarken, yüzde 40'lık bir kesimse günde bir kere sebze yediğini belirtti.

En çok sebze tüketen ülkeler listesinde zirvede iki Kuzey Avrupa ülkesi İrlanda ve Belçika yer alıyor. Her iki ülkede yaşayan her 100 kişiden 84'ü her gün düzenli olarak sebze tükettiğini açıklarken, en çok meyve tüketen ülkelerin zirvesinde yer alan İtalya ve Portekiz sırasıyla yüzde 80 ve 78'lik oranlarla listede üçüncü ve dördüncü sırada bulunuyor.

AB'de, vatandaşları en çok sebze tüketen beşinci ülkeyse Lüksemburg.

Sebze tüketiminde AB ortalamasıysa yüzde 64 olarak kaydedildi. 2014 verilerine göre Türkiye'deki nüfusun yalaşık yüzde 55'i, her gün sebze ve meyve tükettiğini belirtiyor.