Türkiye
Giriş Tarihi : 02-04-2019 12:52   Güncelleme : 02-04-2019 12:52

YSK Başkanı Güven: Geçici sonuçlar partilere gönderildi, itiraz süreci devam ediyor

YSK Başkanı Güven: Geçici sonuçlar partilere gönderildi, itiraz süreci devam ediyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, itiraz olmayan yerlerde mazbataların verileceğini belirterek itiraz olunan yerlerdeyse sürecin devam edeceğini açıkladı. Güven, seçimin sona erdiğini ve geçici sonuçların siyasi partilerle paylaşıldığını da sözlerine ekledi.

İtiraz sürecinin devam ettiğini aktaran Güven, "İlçe seçim kurullarının 2 günlük bir karar verme süresi var. İl seçim kurullarında bir günlük itiraz süresi var. Onlar da 2 günlük bir süre içerisinde itirazlara karar verecekler. Sonra 3 gün içerisinde de isterlerse bize gelecekler. Süreç bu şekilde işleyecek." diye konuştu.

 

Seçime itirazı olan partiler 2 Mart salı günü (bugün) saat 15.00'e kadar ilçe seçim kurullarına başvurabilecek. YSK tüm işlemlerin ardından en geç 10-11 Nisan'da mazbataları dağıtarak belediye başkanlarını resmi olarak ilan edecek.

Toplamda 58 milyon seçmenin olduğu Türkiye'de 31 Mart Yerel Seçimleri'ne katılım yüzde 85 olarak gerçekleşti. Yaklaşık 2 milyon oy ise geçersiz sayıldı. Bu rakam tüm oyların yüzde 4'üne tekabül ediyor. 24 Haziran'daki genel seçimlerde geçersiz oy oranı tüm oyların yüzde 2'si olarak açıklanmıştı.

LMLM