Avrupa
Giriş Tarihi : 25-03-2019 10:03   Güncelleme : 25-03-2019 10:03

İngiltere'de 1 milyon AB yanlısı ikinci Brexit referandumu için yürüdü

İngiltere'de 1 milyon AB yanlısı ikinci Brexit referandumu için yürüdü

İngiltere'nin Avrupa Birliğinden ayrılmasına ilişkin (Brexit) ikinci bir referandum yapılmasını talep eden AB yanlısı yaklaşık bir milyon kişi başkent Londra'da sokaklara döküldü.

Eylemciler, Brexit'in parlamentoda yapılan oylamalarla art arda reddedilmesi ve sürecin siyasi krize dönüşmesinin ardından ülkenin geleceği konusunda nihai söz hakkının halka verilmesini istedi.

 

Ellerinde AB, İngiltere ve İskoçya bayrakları taşıyan ve yeniden referandum yapılmasını talep eden AB yanlısı protestocular, "50'inci maddeyi iptal edin", "Halka sormanızı talep ediyoruz", "Şimdi yüzde 52 biziz" yazılı dövizler taşıdı.

Park Lane'de toplanan AB yanlısı gruplar, polisin trafiğe kapattığı güzergah üzerinden bakanlık ve Başbakanlık binalarının bulunduğu Whitehall ve Trafalgar Meydanı'na yürüdü.

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, Muhafazakar Partili Eski Başbakan Yardımcısı Michael Heseltine, Muhafazakar Partili eski Eğitim Bakanı Justine Greening, eski Başsavcı Dominic Grieve, Bağımsız Grup Milletvekili Anna Soubry, Liberal Demokrat Parti Lideri Vince Cable ve Yeşiller Partisi vekili Caroline Lucas, Trafalgar Meydanı'ndaki konuşmacılar arasında yer aldı.

Brexit'i iptal dilekçesine 4 milyon 300 bin imza

Öte yandan İngiliz Parlamentosunun dilekçelere ayrılan internet sitesinde imzaya açılan ve hükümete, İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecine iptal çağrısı yapan dilekçedeki imza sayısı 5 günde 4 milyon 300 bine ulaştı.

"50. maddeyi iptal et ve AB'de kal" başlıklı dilekçede, hükümetin Brexit'i "halkın iradesi" olarak sunduğu hatırlatılarak, "AB'de kalmak için halk desteğinin gücünü gösterip buna bir son vermemiz gerekiyor." ifadesi kullanıldı.

İngiltere'de Parlamentoya sunulan dilekçelerin 10 bin imzaya ulaşması durumunda hükümet talebe yanıt vermek zorunda kalıyor.

İmza sayısının 100 bini geçmesi durumunda da dilekçe Parlamentoda tartışılıyor.

Diğer yandan imza kampanyasını başlatan kadının aldığı ölüm tehditlerinden dolayı sosyal medya hesaplarını askıya aldığı bildirildi.

Brexit sürecindeki gelişmeler

İngiltere'de 23 Haziran 2016'daki referandumda yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla Brexit kararı alındı.

İngiliz hükümeti 29 Mart 2017'de Lizbon Anlaşması'nın üyelerin Birlik'ten ayrılma sürecini düzenleyen 50'inci maddesini işleterek Brexit sürecini resmen başlattı.

Avrupa Adalet Divanı aralık ayında aldığı kararla İngiltere'nin 50'inci maddenin Brexit için yürürlüğünü tek yanlı olarak iptal edebileceğine hükmetti.

Theresa May hükümeti, AB ile vardığı ayrılık anlaşmasının Parlamentoda iki kez ezici çoğunlukla reddedilmesinin ardından 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken Brexit'i erteleme talebinde bulundu.

Brexit, perşembe günü yapılan AB liderler zirvesinde ayrılık anlaşmasının İngiliz Parlamentosunda onaylanması halinde 22 Mayıs'a, yeniden reddedilmesi halinde ise 12 Nisan'a ertelendi.