Dünya
Giriş Tarihi : 15-10-2014 09:33   Güncelleme : 15-10-2014 09:33

BM Genel Sekreteri Ban, Ramallah'ta

BM Genel Sekreteri Ban, Ramallah'ta

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Ortadoğu turu kapsamında ziyaret ettiği Ramallah'ta Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah'la bir araya geldi.

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Ortadoğu turu kapsamında ziyaret ettiği Ramallah'ta Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah'la bir araya geldi.

Ban, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İsrail'in Gazze'ye yönelik son saldırıları sırasında, temmuz ayında bölgede bulunduğunu hatırlatarak, "O zamanlar, durum çok kötüydü. Yüzlerce sivil ölüyor, binlerce kişi de zor şartlar altında yaşamaya çalışıyordu. Bugün ise Gazze'nin inşası ile Filistin halkı için en iyi geleceğin hazırlanmasına dair umut mesajı taşıyorum" dedi.

Filistin ulusal uzlaşı hükümetinin geçen haftaki Gazze'deki toplantısını "cesaretlendirici" şeklinde nitelendiren Ban, şöyle devam etti:

"Ulusal uzlaşı hükmetini, görevini ifa ederken görmeyi istiyoruz. BM'de bu hükümetin kurulmasını memnuniyetle karşılayan ilk bizdik. Uzlaşı hükümetine desteğimiz devam edecek. Ayrıca Gazze'nin yeniden imarı projesini takip edecek bir mekanizmanız mevcut."

Gazze'nin yeniden imarı projesinin önemli bir adım olduğunu dile getiren Ban, bölgenin inşası için bağışçıların sunduğu meblağın teşvik edici olduğunu kaydetti.

Ban, İsrail ve Filistin'in barış görüşmelerine başlaması gerektiğini de ifade ederek, "Muhtemel bir çatışmayı engellemek için meselenin gerçek sebeplerini ve istikrarsızlığın temel nedenlerini ele almalıyız. Ayrıca güven ve istikrar içinde iki devletin kurulması için İsrail ile Filistin'in barış görüşmelerini başlatması gerekiyor. İsrail ve Filistinli yetkililerin aralarındaki anlaşmazlıklara son vermesi için müzakere masasına oturmalı" diye konuştu.


"YAHUDİ YERLEŞİM BİRİMİ İNŞASINI KINADI"


İsrail'in Yahudi yerleşim birimleri inşasını kınayan Ban, Kudüs'teki mukaddes mekanlara zarar verilmesi ve bu çerçevedeki provokasyon operasyonlarını karşısında ciddi şekilde endişe duyduğunu dile getirdi.

Filistin Başbakanı Hamdallah ise uluslararası toplumu, Gazze ve Batı Şeria'daki kurumların görevlerini ifa edebilmesine imkan tanıması için İsrail'e baskı uygulamasını istedi.

Toplantıda Gazzenin yeniden imarı projesine de değinen Hamdallah, "Sınır kapılarının açılmaması halinde Gazze'deki imar ve yardım programı eksik kalacaktır. Ayrıca bölgenin imarı konusunda Filistin yönetimi ile Hamas'ın da içinde bulunduğu tüm Filistinli gruplar uyum içinde çalışmaktadır. Filistin yönetimi bu hususta üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir" dedi.

Ortadoğu turu kapsamında Tunus, Libya ve Mısır'ı ziyaret eden Ban Ki-mun'un gün içerisinde İsrail ve salı günü ise Gazze'ye gitmesi bekleniyor.