Dünya
Giriş Tarihi : 13-10-2014 11:51   Güncelleme : 13-10-2014 11:51

'Gazze'ye Hiç Bir Şey Ulaşmıyor'

'Gazze'ye Hiç Bir Şey Ulaşmıyor'
Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Heniyye, "Filistinliler, İsrail'in sebep olduğu yıkımın faturasının ödeneceği konferansı dikkatle takip ediyor" dedi.


Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, Mısır'da Gazze'nin yeniden imarı için düzenlenen konferansı dikkatle takip ettiklerini belirtti.

Basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Heniyye, söz konusu konferansa ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bu konferansın diğerlerinden farklı olmasını ve uluslararası toplumdan bu kez "gerçek bir duruş" beklediklerini belirten Heniyye, "Filistinliler, İsrail'in sebep olduğu yıkımın faturasının ödeneceği konferansı dikkatle takip ediyor" ifadelerini kullandı.

İsrail'in 2008-2011 yıllarında düzenlediği saldırıların ardından yapılan konferansları hatırlatan Heniyye, o konferanslardan sonra "Gazze'ye hiçbir şey ulaşmadığını" kaydetti.

İsrail'in büyük yıkıma sebep olduğu Gazze'nin imarı için para akışının gerekliliğine dikkati çeken Heniyye, Filistin heyetinden, yaşanan yıkımı tüm gerçekliğiyle anlatıp, Gazzelilerin kahramanlıklarını ve direnişini de uygun bir dille ifade etmesini istedi.

Hamas'ın büyük bir milli sorumluluk örneği sergilediğini vurgulayan Heniyye, Gazze'nin yeniden imarı için Filistin uzlaşı hükümetinin önündeki engelleri kaldırma noktasında daha fazla çaba harcayacaklarını kaydetti. 

İsrail'in saldırılarına maruz kalan Gazze'nin yeniden imarı için bugün Mısır'da düzenlenen konferansa, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve yaklaşık 50 ülkeden temsilci katılıyor.

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarda, 2 bin 158 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.


Bağışlar, uzlaşı hükümetine teslim edilecek

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zühri, Gazze'nin yeniden imarı için toplanacak bağışların, uzlaşı hükümetine teslim edileceğini belirtti.

Zuhri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır'ın başkenti Kahire'de bugün düzenlenen konferanstaki bağışlara ilişkin, "Gazze'nin yeniden imarı için toplanacak bağışların Hamas'la ilgisi yok. Gazze'nin imarını denetleyecek tek merci ulusal uzlaşı hükümeti. Hamas, bir an önce gerekli yardımların toplanması ve İsrail'in yerle bir ettiği Gazze'nin yeniden inşasına başlanması çağrısı yapıyor" dedi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen ve Filistin tarafının Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Başbakan Rami el- Hamdallah, Dışişleri Bakanı Riyad el-Malki ve bazı bakanlar tarafından temsil edildiği "Gazze'nin yeniden imarı" konulu konferansa, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yanı sıra bir çok ülkeden temsilciler katılıyor.

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarda, Gazze'de 2 bin 158 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

Filistin Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Ekonomik Konseyi Başkanı Muhammed Eştiye, Gazze'nin imarı için 7,8 milyar dolara ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.