Yunanistan
Giriş Tarihi : 23-01-2019 09:46   Güncelleme : 23-01-2019 11:11

Prespa anlaşması, Potami Partisini de böldü.

Prespa anlaşması, Potami Partisini de böldü.

Radikal sağcı parti ANEL'den sonra ılımlı sol parti olarak bilinen Potami de istifalarla tamamen dağılmanın eşiğine geldi. İki milletvekilinin istifasından sonra partinin meclis grubu dağıldı.

Prespa Anlaşması, meclisteki küçük partiler arasında yer alan POTAMİ’nin meclis grubunun dağılmasına neden oldu. Mecliste yapılacak oylamada “evet” oyu kullanılmasını kararlaştıran POTAMİ’nin bu kararına itiraz eden ve anlaşmaya “evet” oyu vermeyecek olan Yorgos Amiras ve Grigoris Psarianos partiden ayrıldı. Bu gelişmeden sonra beş milletvekili bulunan POTAMİ meclis grubu da dağılmış oldu. 2015 seçimlerinde 11 milletvekiliyle meclise giren POTAMİ partisinde böylece üç milletvekili kaldı. 

Potami'den ayrılan Yorgos Amiras açıklamasında, “Ülkeyi ilgilendiren çok önemli milli bir sorunla ilgili olarak partinin üst düzey yöneticileriyle farklı bir görüşte olup da parti adına konuşmaya devam edemem.” dedi.

Milletvekili Grigoris Psarianos da sosyal medya hesabından yayınladığı mesajında, Potami olarak üst üste yaptıkları yanlışlarla yüzde 7’lik partiyi neredeyse sıfırladıklarını belirterek, ülkenin Cunta döneminden bu yana en kötü hükümet tarafından yönetildiğini savundu. 

Geçen hafta hükümete güvenoyu oylamasında “evet” oyu kullanan Potami milletvekili Spiros Danelis de parti meclis grubundan çıkartılmıştı. 

Meclis iç tüzüğüne göre bir siyasi partinin meclis grubu oluşturabilmesi ve meclis komisyonlarında temsil edilebilmesi için en az 5 milletvekilinin olması gerekiyor. 
 

LMLM