Avrupa
Giriş Tarihi : 31-12-2018 14:21   Güncelleme : 31-12-2018 14:21

Venedik'e girişte turistlerden vergi alınacak

Venedik'e girişte turistlerden vergi alınacak

İtalya'nın Venedik şehrini ziyaret etmek isteyen turistler bundan sonra kente girerken para ödemek zorunda kalacak. 'Aşırı turist yoğunluğu'ndan muzdarip olan Venedik belediyesinin tekflifi İtalya 2019 yılı bütçesiyle beraber kabul edilmesinin ardından turistlerden Venedik'e girişte 2,5 ila 5 euro arasında ücret alınmasının önü açıldı. Ücretin, yüksek sezon tabir edilen dönemlerde 10 euro'ya kadar çıkması söz konusu.

Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnan'ın otel konaklama ücretlerine eklenen 'şehir vergisi' (city tax) yerine aşırı artan turist sayısını şehir için makul seviyelere çekmek ve günübirlik turizmden kazanç sağlamak amacıyla önerdiği şehir giriş ücreti İtalya 2019 bütçe tasarısının Senato'da kabul edilmesiyle yasalaştı.

'Şehir vergisi'nin yerini alacak giriş ücreti, Venedik destinasyonlu uçak, tren, gemi ve otobüs biletlerine eklenerek tahsil edilecek.

50 milyon euro gelir bekleniyor

2018 yılında 'şehir vergisi' kaleminden 33 milyon euro kazanç sağlayan Venedik Belediye'sinin günübirlik girişleri ücretlendirirek 40 ile 50 milyon euro arasında bir gelir elde etmesi bekleniyor. 2017 yılı verilerine göre Venedik'i ziyaret eden turist sayısı yaklaşık 10,5 milyon. Bu sayı sadece kentte konaklayan turist sayısını ifade ediyor.

İtalya'da şehre giriş ücreti uygulaması Elba ve Eiole Adaları'nda uygulanıyor.

LMLM