Dünya
Giriş Tarihi : 22-12-2018 11:33   Güncelleme : 22-12-2018 11:33

Avrupalı iki kadının öldürüldüğü Fas turistler için güvenli mi?

Avrupalı iki kadının öldürüldüğü Fas turistler için güvenli mi?

Fas'ın turistik kentlerinden Marakeş yakınlarında Avrupalı iki kadın turistin öldürülmesi sonrası ülkede terörizm tartışması gündemin ilk sırasında.

2011'den bu yana terör saldırısının yaşanmadığı ve 'yabancılar için güvenli destinasyon' olarak görülen Kuzey Afrika ülkesi, yılda 11 milyondan fazla turiste ev sahipliği yapıyor.

Ancak son olayda bulguların Irak DEAŞ işaret etmesi Rabat yönetimini harekete geçirirken, Batılı ülkeler vatandaşlarını bu ülkeye giderken temkinli olmaları konusunda uyarıyor.

Ülkede terör tehdidi var mı?

Danimarkalı Louisa Vesterager Jespersen (24) ve Norveçli Maren Ueland’in (28) boğazlarının kesilerek öldürülmesi sonrası 'Fas ziyaret etmek için güvenli bir ülke mi?' sorusu tekrar sorulmaya başlandı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Fas'ın terör saldırılarına maruz kalabileceğini ve bu nedenle vatandaşların her zaman dikkatli olması gerektiği uyarısı yapıyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) de ziyaretçilerin güvenlik uygulamalarına bağlı kalması gerektiğini ve öngörülebilir seyahat planları yapmasını tavsiye ediyor.

Fas ile ilgili seyahat kitaplarında turistler ayrıca 'kadın tacizi; bıçak ve silah kullanılarak sokakta hırsızlık, cüzdan çalma gibi konularda uyarılıyor.

Fas Başbakanı Sadeddin el-Osmani İskandinav turistlerin öldürülmesini "Fas ve Faslıların arkasından vurulması" olarak değerlendirirken; Rabat hükümeti sözcüsü Mustafa Khalfi, "Bu terörist eylemin Fas'ın değerleriyle bağdaşmadığını" duyurdu.

Aynı zamanda Faslı yetkililer özellikle DEAŞ'e ve diğer aşırı gruplara bağlı kişilerin hükümet binalarına ve turistlerin uğrak merkezlerine saldırı yapma ihtimalinin gözardı edilemeyeceğini kaydediyor.

Fas rekor seviyede turist çekiyor

Özellikle Batılı turistlerin çöl turu için gittiği Fas, Afrika'da ziyaret edilebilecek en güvenli noktalardan biri olarak gösteriliyor. Son yıllarda hava yolu şirketlerinin ucuz seferler başlatmasıyla bu ülke özellikle Avrupa'dan turistlerin cazibe merkezlerinden biri oldu.

Yıllarca süren mali durgunluktan sonra ülke 2017'de bölgedeki olumlu imajının da etkisiyle 11,35 milyon gibi rekor sayıda turiste ev sahipliği yaptı.

Ekonomi için anahtar sektörlerden biri olan turizmden elde edilen kazanç yüzde 10 ile milli gelire büyük katkı sağlıyor. Ayrıca turizm, tarımdan sonra en geniş işgücü piyasasına sahip.

Ülkenin terör karnesi

Fas'ın diğer bölge ülkeleriyle kıyaslandığında terörizm konusunda karnesi daha iyi durumda. 2000 yılından bu yana ülkede iki büyük saldırı yaşandı.

2003'te Casablanka'daki eş zamanlı bombalı saldırılarda 33 kişi hayatını kaybetti. 2011'de Marakeş'te turistlerin uğrak yeri Jemaa El-Fna Meydanı'ndaki bir kafeye düzenlenen intihar saldırısında 17 kişi öldü.

Ülkede son yıllarda yapılan operasyonlarda yarısı DEAŞ'in olmak üzere 50'den fazla terör hücresi çökertildi.

Diğer yandan istihbarat kaynakları ülkeden DEAŞ saflarına katılmak için çok sayıda kişinin Irak ve Suriye'ye gittiğini kaydediyor.