Avrupa
Giriş Tarihi : 10-12-2018 10:13   Güncelleme : 10-12-2018 10:13

Sarı Yelekliler protestoları - Fransa İçişleri Bakanı: Canavar yaratıldı, şiddete müsamaha göstermeyeceğiz

Sarı Yelekliler protestoları - Fransa İçişleri Bakanı: Canavar yaratıldı, şiddete müsamaha göstermeyeceğiz

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Sarı Yelekliler hareketinin yarın ülke çapında düzenlemeyi planladığı protesto gösterilerinde şiddete müsamaha göstermeyeceklerini söyledi. Castaner, "Hükümet karşıtı protestolar bir canavar yarattı" dedi. Paris'te pek çok turistik mekan, eylemler öncesi kapatılıyor.

Christophe Castaner, Cuma günü yaptığı açıklamada, "radikal unsurların" yarınki gösterilere sızma olasılığı olduğunu söyledi.

"Radikal örgütlerin Cumhuriyet'i devirmeye çalıştığını" belirten Castaner, öfkelerini anladıkları barışçıl göstericilerle aşırı gruplar arasında farklar olduğunu belirtti.

Castaner, barışçıl göstericilerin kaygılarını dikkate aldıklarını ve akaryakıt vergisi zammını iptal ettiklerini hatırlattı.

Yarınki gösteriler için Fransa'da tüm polisler mobilize edildi.

Gösteriler öncesi Fransa'nın başkenti Paris'te Sarı Yelekliler hareketinin hükümet karşıtı eylemlerinde şiddet olayları çıkabileceği kaygısıyla, kentte turistlerin ilgi gösterdiği yerlerin yarın kapatılmasına karar verildi.

Başbakan Edouard Phillipe, ülke genelinde 89 bin polisin görev yapacağını ve başkente zırhlı araçların konuşlandırılacağını söyledi.

Polis, kentin ünlü bulvarı Champs-Elysees'teki dükkanlar ve restoranlara kepenk kapatmaları çağrısında bulunurken, bazı müzeler de kapalı olacak.

Paris nasıl etkilenecek?

Eyfel Kulesi'nin işletmesini yapan şirket, şiddet olayları tehdididin "yeterli güvenlik koşullarını" sağlamayı imkansız hale getirdiğini açıkladı.

Yetkililer, geçen haftaki eylemlerde Zafer Takı'nın zarar görmesinin ardından, ünlü eserlerin korunması için güvenlik önlemlerini artıracak.

Fransa Kültür Bakanı Franck Riester, Louvre ve Orsay müzeleriyle, opera binaları ve Büyük Saray Kompleksi'nin kapatılacak mekanlar arasında olduğunu açıkladı.

Image caption Eyfel Kulesi'nin etrafında geçen hafta alınan güvenlik önlemleri.

Riester, "Tehdidi bildiğimiz bu durumda, risk alamayız" dedi.

Polis de Champs-Elysess Bulvarı ve diğer alışveriş mekanlarına kapalı kalmaları ve dışarıya masa ya da sandalye konulmaması çağrısında bulundu.

Fransa'da Cumartesi günü birçok futbol karşılaşması da ertelendi. PSG-Montpellier, Monaco-Nice, Toulouse-Lyon ve Saint-Etienne-Marsilya, ertelenen maçlar arasında.

Paris'te bir kişinin polis tarafından dövülmesini gösteren videoya tepti.

Başka ne eylemler yapıldı?

Fransa'da Perşembe günü eğitim reformlarını protesto eden gençler de sokaklardaydı.

Yvelines'te bulunan Mantes-la-Jolie'deki bir okulun önündeki eylemlerde çatışma çıkınca 140'tan fazla kişi gözaltına alındı.

Marsilya, Nantes ve Paris'teki diğer okullarda da barikatlar kuruldu.

Image caption Mantes-la-Jolie'deki Saint-Exupery Lisesi'nin öğrencileri gözaltına alındı.

Öğrenciler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, üniversiteye giriş için gereken Bakalorya adlı bitirme sınavlarını değiştirme planlarına öfkeli.

Macron'un reformları, fırsatları kısıtlayacağı ve eşitsizliği artıracağı gerekçesiyle eleştiriliyor.

'Sarı Yelekliler' Brüksel'de gerilla taktiği uygulayacak

"Sarı Yelekliler" Cumartesi günü Belçika'nın başkenti Brüksel ve Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da da sokaklarda olacak.

Sosyal medya üzerinden yapılan çağrıların ardından gösterilere binlerce kişinin katılması bekleniyor.

Brüksel'de geçen hafta polisin sert müdahalesiyle karşılaşan göstericiler, bu hafta "gerilla taktiği" ile mücadele kararı aldı.

Belçika medyasına göre Sarı Yelekliler, polise saç spreyi tüpleri ve havai fişeklerle yaptıkları bombalar ve bilardo topları ile karşılık verecek.

Sosyal medya üzerinden yapılan çağrıda, protestoculara gösterilere bebek arabaları ile gelmeleri ve Sarı Yeleklerini polis noktalarını geçtikten sonra eylem alanında giymeleri öneriliyor.