Dünya
Giriş Tarihi : 12-11-2018 10:38   Güncelleme : 12-11-2018 10:38

Kaliforniya'da şeytan rüzgarlarıyla şiddetlenen orman yangınlarında can kaybı 31'e çıktı

Kaliforniya'da şeytan rüzgarlarıyla şiddetlenen orman yangınlarında can kaybı 31'e çıktı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde bugüne kadar görülen 'en ölümcül' olarak değerlendirilen orman yangınlarında ölü sayısı 31'e yükseldi.

Eyaletin kuzeyinde süren arama kurtarma çalışmalarında pazar günü yanan evlerin arasında beş kişinin ve araba içerisinde bir kişinin cesetlerine ulaşıldı. Bulunan son cesetlerle beraber ölü sayısı 31'e ulaştı. Kuzeydeki yangınlarda 200'den fazla kişinin ise akıbeti bilinmiyor.

"Şeytan Rüzgarı" olarak adlandırılan sıcak ve kuru rüzgarların bölgede hakim olması yangının yayılma hızını ise artırıyor. Kuzeydeki yangının sadece yüzde 25'inin kontrol altına alınabildiğini belirten yetkililer, günümüzdeki yangınların eskiye nazaran çok daha hızlı yayıldığı vurgusunu yaptı.

Yangının uzay görüntüleri

Amerikan Uzay Ajansı'nın (NASA) yayınladığı ve uzaydan çekilmiş fotoğraflarsa yangının boyutunu daha net olarak gözler önüne serdi. Fotoğraflarda eyaletin kuzey ve güneyindeki yangınların ne kadar geniş bir alanı kapladığı ve yangından çıkan dumanların yüzlerce kilometre boyunca okyanus üzerine ilerlediği görülebiliyor.

Suçlu kim kavgası

Kaliforniya Valisi Jerry Brown, Amerikan Devlet Başkanı Donald Trump'tan 'büyük afet' alarmı vermesini isteyerek daha fazla kişinin seferber olmasını istedi.

Ateşkes Günü kutlamaları için Paris'te olan Donald Trump ise Twitter üzerinde paylaştığı bir mesajda, "Doğru düzgün bir orman yönetimi ile Kaliforniya'da sürekli meydana gelen bu felaketleri durdurabiliriz. Akıllı olun!" ifadelerini kullandı.

Trump daha önce eyalet yetkililerini suçlayarak, federal yardımları kesmekle tehdit etmişti.

Yetkililerse yangınlardaki en büyük etkenin küresel ısınma olduğunu, orman arazisininse federal kurumlar tarafından işletildiğini belirtmişti.