Avrupa
Giriş Tarihi : 28-09-2014 14:31   Güncelleme : 28-09-2014 14:31

Boşnak lider Süleyman Tihiç, Vefat Etti

Boşnak lider Süleyman Tihiç, Vefat Etti

Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in kurduğu Demokratik Eylem Partisi'nin (SDA) Genel Başkanı Süleyman Tihiç, memleketi Bosanski Şamats'ta gözyaşları arasında toprağa verildi.

İsteği üzerine Biyela (Beyaz) Cami'nin avlusuna defnedilen Tihiç'in cenaze namazını Bosna Hersek Reis-ul Uleması Husein Kavazoviç kıldırdı.

Kavazoviç, burada yaptığı konuşmada, Tihiç'in yaşamı boyunca sürekli olarak karşısına çıkan zorluklara karşı bir mücadele içinde olduğunu belirterek, Tihiç'in Sırp toplama kamplarında esir tutulduğunu ve işkencelere maruz kaldığını hatırlattı.

"Halkımız ona inandı, ona güvendi" diyen Kavazoviç, bu güvenin neticesi olarak Tihiç'in devletin en üst kademelerinde çeşitli görevler üstlendiğini vurguladı.

Kavazoviç, Tihiç'in memleketi Bosanski Şamats'ı çok sevdiğini ifade ederek, "Bugün kendi evine, kardeşleriyle ve dostlarıyla birlikte onardığı bu camiye geri döndü. Bu cami ve bu mezar, Süleyman Tihiç'in iyi bir Boşnak olduğuna şahitlik edecek" dedi.

Binlerce vatandaşın katıldığı cenaze namazının ardından Boşnak siyasetçi Tihiç, toprağa verildi.

Tihiç'i son yolculuğuna uğurlayanlar arasında SDA Genel Başkan Yardımcısı ve Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Avrupa Birliği'nin (AB) Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin İnzko ve Bosna Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik de yer aldı.

Tedavi gördüğü hastanede önceki gün hayatını kaybeden Tihiç için bugün öğleden önce, Bosna Hersek Parlamentosu'nda da tören düzenlenmiş, parlamento binası önünde çok sayıda vatandaşın katılımıyla cenaze namazı kılınmıştı.

SÜLEYMAN TİHİÇ

Bosna Hersek'in kuzeyindeki Bosanski Şamats şehrinde 26 Kasım 1951 tarihinde dünyaya gelen Süleyman Tihiç, kurulduğu 1990 yılından itibaren SDA'da yer aldı.

Partide birçok farklı görev üstlenen Tihiç, 13 Ekim 2001'deki kongrede genel başkan olarak seçildi. Tihiç, 2005, 2009 ve 2013 yıllarında yapılan parti kongrelerinde de genel başkan olarak seçildi.

Tihiç, politik kariyeri boyunca Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konsey üyeliği, Bosna Sırp Cumhuriyeti Meclisi Başkan Yardımcılığı ve Bosna Hersek Milletler Meclisi Başkanlığı gibi önemli görevlerde de bulundu. Tihiç, evli ve üç çocuk babasıydı.