Avrupa
Giriş Tarihi : 24-09-2014 14:31   Güncelleme : 24-09-2014 14:31

Samaras Merkel Görüşmesi; Merkel: 'Almanya, Yunanistan'ı destekleyecek'

Samaras Merkel Görüşmesi; Merkel: 'Almanya, Yunanistan'ı destekleyecek'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin'i ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile bir araya geldi. Samaras, ülkesinin İrlanda ve Portekiz'den sonra AB ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) kurtarma programından ayrılan üçüncü ülke olmayı umut ediyor.

 

Merkel, "Almanya, Yunanistan'ı destekleyecek." Dedi düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada Yunanistan'ın ekonomik durumuna ilişkin gelen olumlu sinyallerin sevindirici olduğunu söyledi.

"Yunanistan ekonomisinden gelen olumlu sinyaller çok sevindirici" diyen Merkel, ülkenin yakında büyümenin eşiğine ulaşılabileceğini belirtti.

Yunanistan'ın geleceği hakkında da görüştüklerini bildiren Merkel, ülkenin farklı alanlarda başarılar kaydettiğini, Almanya'nın ikili ilişkiler içinde yardımcı olmaya çalışacağını ifade etti.

 

Angela Merkel, Yunanistan'ın ekonomisinin yeniden canlandığı yönünde sinyallere işaret ederek, bunun yapısal reformlar sayesinde mümkün olduğunu anlattı.

Eleştirilecek bazı noktaların da olduğuna dikkati çeken Merkel, "Küçük işletmelere kredi sağlanması gibi. Bu mümkün olursa sadece büyüme olur. Bu konuda Almanya yardımcı olmaya çalışıyor ve Yunanistan ile daha yakın şekilde fikir alışverişinde bulunacak" dedi.

 

SAMARAS: YENİ DESTEK PAKETİNE İHTİYAÇ YOK

"İstikrar programına ve geleceğine dair konuşma fırsatı bulduk" diyen Yunan Başbakan Samaras ise "Ülkem, beklenenden önce hedefleri tutturdu. 2013'te bütçe faiz dışı fazla verdi. Bu 2014'te de olacak. Programlanandan 2 yıl önce piyasalara döndük. Piyasaların Yunan ekonomisinin geleceğine güvendikleri görülüyor. Bankaların sermaye yapılandırılmaları başarıldı." dedi.

Yunanistan'ın 6 yılda durgunluktan çıkmayı başardığını vurgulayan Samaras, bu yılın 3'üncü çeyreğinde olumlu toparlanma yaşanacağını, gençlerdeki yüksek işsizlik oranına rağmen işsizliğin istikrarlı biçimde azalmaya başladığını ifade etti. Troyka ile yeni bir istikrar ve destek programına gerek olmadığını belirten Yunan Başbakan, yapısal reformlar ile finansal hedeflere ulaşmak için vergi yükünün hafifletilmesine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Dış borç stoklarının sürdürülebilir olması için son bir düzenleme beklediklerini anlatan Samaras, 2015 yılında yüzde 2,9, 2016'da ise 3,7'lik büyüme öngördüklerini ve Yunanistan'ın büyüme odaklı reformlarla yeni bir döneme girdiğini söyledi.

Yunanistan'ın boru hatları vasıtasıyla Avrupa'ya enerji arzı konusunda üstlendiği role dikkat çeken Antonis Samaras, Batı Yunanistan ve Girit'in güneyindeki doğalgaz ve petrol aramalarında beklentilerin aşıldığını sözlerine ekledi.

 

AdminAdmin