Avrupa
Giriş Tarihi : 01-09-2018 08:56   Güncelleme : 01-09-2018 08:56

Ukrayna'da Rusya yanlısı ayrılıkçı lider öldürüldü

Ukrayna'da Rusya yanlısı ayrılıkçı lider öldürüldü

Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk şehrindeki bir kafede yaşanan patlamada Rusya yanlısı ayrılıkçı lider Alexander Zakharchenko öldürüldü.

Rusya patlamayla ilgili Kiev yönetimini suçlarken Ukrayna olayla bir ilgisi olmadığını açıkladı. Zakharchenko, bağımsızlığını ilan eden "Donetsk Halk Cumhuriyeti"nin 2014 yılından beri lideriydi.

Zakharchenko'yu kim öldürdü ?

Rusya dışişlerinden yapılan açıklamada ayrılıkçı liderin bölgede savaşı yeniden alevlendirmek için öldürüldüğü öne sürüldü. Zakharchenko'nun yardımcılarından birisi Ukrayna tarafında askeri hareketlilik gördüklerini kaydetse de Kiev yönetimi bu iddiaları yalanladı.

Bu yıl başında Reuters haber ajansına isim vermeden konuşan üç ayrılıkçı kaynak 42 yaşındaki Zakharchenko'nun Moskova desteği ile devrileceğini ve yerine başka bir liderin getirileceğini beklediklerini belirtti.

2014 yılından Ukrayna'da Avrupa yanlıları ile Rusya'ya yakın olan gruplar arasında çıkan iç savaş 2015 yılında alınan ateşkes kararı ile durulurken ülke ikiye bölündü. Ukrayna'da her nekadar ateşkes olsa da sınır bölgelerinde zaman zaman ufak çaplı çatışmalar devam ediyor.