Avrupa
Giriş Tarihi : 29-08-2018 09:44   Güncelleme : 29-08-2018 09:44

Gazeteciye saldırının ardından Saraybosna'da protesto

Gazeteciye saldırının ardından Saraybosna'da protesto

Bosna Hersek'te hükümet karşıtı bir gösteriyi haberleştirdikten sonra evine giderken feci şekilde dövülerek saldırıya uğrayan Bosnalı Sırp gazeteci Vladimir Kovacevic ile dayanışma için yüzlerce gazeteci başkent Saraybosna ile Zenica ve Mostar'da sokağa çıktı.

Meslektaşlarına yönelik saldırıları iki gün üst üste protesto eden gazeteciler Bosna'daki gösteride üzerinde 'Bosna'da Gazetecileri Rahat Bırakın' yazılı pankartlar taşıdı.

Bosna'da gazeteciler yaklaşan seçimler öncesi tedirgin

Burada açıklama yapan bazı medya mensupları, gazeteciliğin Bosna Hersek'te 1990'ların başındaki iç savaştan bugüne kadar tehdit altında olduğunu söyledi.

Bosna'daki gazetecilik meslek örgütlerinden Bosna Gazetecilik Kulübü başkanı Faruk Kaytaz, yaklaşan seçimler öncesinde gazetecilere yönelik şiddet dalgasının büyümesinden endişe ettiklerini söyledi.

BNTV politikacıları suçladı

Ülkedeki bazı televizyon kanalları da gün boyu ekranlarına, 'Bosna'da Gazetecilere Saldırılara Son' ifadesinin yazılı olduğu kuşaklar giydirdi.

Kovaçeviç'in çalıştığı çalıştığı ve bağımsız yayın çizgisiyle bilinen televizyon kanalı BNTV ülkedeki korku ve şiddet atmosferinin yaratılmasından, gazetecilere yönelen tehditlerden Bosnalı politikacıları sorumlu tuttu.

Sırp polisi 20 kişiyi sorguladı

Öte yandan Bosna Hersek'teki yarı özerk Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin (Republika Srpska) en büyük şehri Banja Luka'da meydana gelen olayı araştıran Sırp polisi, saldırıyla ilgili 20'den fazla kişiyi sorgulayarak bazı kantılara ulaştığını açıkladı.

Savcılık cinayet girişimi suçlamasıyla açılan soruşturmanın sürdüğünü duyurdu.

AdminAdmin