Avrupa
Giriş Tarihi : 23-08-2018 08:57   Güncelleme : 23-08-2018 08:57

Göçmenler Avrupa'ya geçmek için Ceuta'da tel örgülerden atladı

Göçmenler Avrupa'ya geçmek için Ceuta'da tel örgülerden atladı

Afrikalı göçmenler metrelerce yükseklikteki tel örgülere rağmen İspanya'nın Kuzey Afrika'daki toprağı Ceuta yerleşim bölgesine girmeyi başardı.

Olayda 115 kişinin yasal olmayan yollarla İspanya'ya giriş yaptığı, 5 göçmenin yaralandığı ve 7 İspanyol polisinin de göçmenlerin attığı korozif maddeden kaynaklanan yanıklara maruz kaldığı açıklandı.

Tel örgülerden dolayı kan revan içinde kalan mültecilerin çoğunluğunu genç erkekler oluşturdu. Sınırı geçmeyi başaranlar tezahüratlar eşliğinde geçici bir kabul merkezine götürüldü."İspanya'yı seviyorum!" diye bağıran mültecilerden bazılarının Avrupa Birliği ve İspanyol bayrakları örtündüğü görüldü.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne (UNHCR) göre sene başından bu yana 3 bin 800'den fazla göçmen Fas-İspanya sınırını aşarak İspanyol toprakları Ceuta ve Melilla'ya ulaştı. Bu rakam Ocak ve Temmuz arasında, çoğunlukla deniz yoluyla olmak üzere İspanya'ya ulaşan 27 bin 600 göçmenin sadece yüzde 14'ünü oluşturuyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de Merkel'in İspanya'yı son ziyaretinde, Avrupa'da daha iyi bir yaşam kurmayı hayal eden göçmenler için yeni bir kaçış rotası haline gelen bu bölge hakkında Fas ile diyaloğu arttırmak gerektiği konusunda uzlaştı.

AdminAdmin