Avrupa
Giriş Tarihi : 01-08-2018 08:13   Güncelleme : 01-08-2018 08:13

İsveç'ten yazdırılan Rumen iktidar partisine küfür içeren plaka kriz yarattı

İsveç'ten yazdırılan Rumen iktidar partisine küfür içeren plaka kriz yarattı

Romanya'da polis İsveç plakalı bir aracın plakasına el koydu. Gerekçe ise özel yapım plakada Rumence "PSD'yi s.ktir et" yazması.

Plakanın, kısaltması PSD olan iktidar partisi Sosyal Demokrat Parti'yi hedef aldığı belirtiliyor.

Romanya'da daha önce de gündem olan araç bir kaç kez durdurulmasına rağmen, sürücüye İsveç'de kişiye özel plakaların yasal olmasından dolayı her hangi bir yaptırım uygulanamamıştı.

Araç, İsveç'te yaşayan bir Rumene ait. İsveç yasalarına göre 640 euro karşılığında kişiye özel plaka yaptırmak mümkün.

Araç sahibinin plakasına ve ehliyetine el konuldu

Bununla birlikte, plakanın geçerli olmasına rağmen Rumen polisi, ilgili devletin özel olarak izin vermediği sürece özel plakaların başka bir ülkede kullanılamayacağına karar vermiş görünüyor.

Aracın sahibi Razvan Stefanescu'nun hem plaklasına hem de ehliyetine el konuldu ve hakkında yasal olamayan bir plaka ile araç sürmekten suç dosyası açıldı. Stafenescu, polisin yasalar çervesinde davranmadığını ifade etti:

"Cuma günü, yapılan kontrolde plakanım geçerli olduğu söylenmişti şimdi ise sürücü belgeme ve plakama el koydular. Durumu haber vermek için İsveç Büyükelçiliği'ni aradım ve normal şartlarda mevcut plakam ile Avrupa’da her yere gidebileceğimi söylediler. Bence bu bir istismar. Sanırım sürekli gözetim altındaydım. Önceki gece, evimin etrafında dönen bir polis motosikleti vardı."

Plakanın İsveç'te de iptaline karar verildi

İsveç Büyükelçiliği de yaşananlara Facebook üzerinden tepki gösterdi ve kişiselleştirilmiş plakaların Avrupa Birliği genelinde geçerli olduğunu belirtti.

İsveç Ulaştırma Dairesi sözcüsü Eva Isaksen, Romen medyasına yaptığı açıklamada, kişiye özel plakaların Avrupa Birliği sınırlarında yasal olduğunu söyledi, ancak Rumen makamları tarafından plakanın anlamı hakkında bilgilendirildikten sonra, Stefanescu'nun plakasının İsveç' te de iptal edilmesine karar verildi.

AdminAdmin