Avrupa
Giriş Tarihi : 16-09-2014 13:45   Güncelleme : 16-09-2014 13:45

Ukrayna'daki Ayaklanmayı AB, ABD Doğrudan Destekledi

Ukrayna'daki Ayaklanmayı AB, ABD Doğrudan Destekledi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’da halk ayaklanmasının ABD Haberleri">ABD ve Avrupa Birliği’nin doğrudan desteği ile gerçekleştiğini, iktidara gelen yönetimin de kendilerine izin verilmeyen konularda adım atamadıklarını söyledi.


TV Tsentr’a gelişmeleri değerlendiren Lavrov, “Batılı ülkeler bunu açık bir şekilde bize itiraf etmek istemiyor. Ukrayna’da halk ayaklanması ABD ve Brüksel’in doğrudan desteği ile gerçekleşti.” dedi.

İktidara gelen muhalif liderler kendilerine izin verilmeyen konuda bir şey yapamadığını kaydeden Rus Bakan, “Etnik konular, Rusya, azınlıklar ya da neo-Nazi söylemlerin kabul edilmediğine dair herhangi bir açıklama duymuyoruz.” eleştirisi getirdi.


Rusya Dışişleri Bakanı, ABD’nin Ukrayna krizini kullanarak AB ile Rusya arasındaki ekonomik bağları koparmak istediğini, Avrupa ülkelerine Rusya’dan daha yüksek fiyata doğalgaz satmayı planladığını söyledi.

Washington’ı, bir kısım jeopolitik planların peşinde koşmakla suçlayan Lavrov, Ukrayna’da Transdinyester’de olduğu gibi yeni bir dondurulmuş sorunlu bölge oluşturulacağı yönündeki iddiaları da reddetti.

Rus Bakan’a göre, tüm dünyayı Rusya’ya karşı olma konusunda ikna etmeye çalışan Washington, Avrupa’da bazı ülkeler dışında başarılı olamadı.

AdminAdmin