Dünya
Giriş Tarihi : 12-09-2014 16:28   Güncelleme : 12-09-2014 16:28

Muson yağmurlarında 450 kişi öldü

Keşmir'in Hint yönetimindeki kesiminde, hükümetin sel krizinde çok yavaş hareket ettiği suçlamaları arasında öfke büyüyor. Muson yağmurlarından kaynaklanan sel felaketinde Hindistan ve Pakistan'da 450'den fazla kişi öldü

Muson yağmurlarında 450 kişi öldü

Bölge merkezi Srinagar'da birçok ev ve hastane sular altında kaldı. İletişimdeki sorunlar nedeniyle insanlar sevdiklerinin güvende olup olmadığını bilmiyor. Pakistan'da yetkililer yükselen nehirlerin Multan nehrine yönelik tehdidiyle mücadeleye hazırlanıyor.
 

İki ülkede ölenlerin sayısı 450'yi geçti ve bu sayı her geçen gün artıyor. Yüzlerce köy sular altında kalırken, pek çok bölgeye erişim sağlanamıyor. Felaketin bilançosunun daha büyük olmasından korkuluyor.

Keşmir Vadisi'nin üzerinde uçan Hindistan Başbakanı Narendra Modi selleri "ulusal felaket" diye tanımladı ve 200 milyon dolara yakın yardım vadetti.
 
 

ASKER TAŞA TUTULDU
Çoğu kişi sel sularına hazırlıksız yakalandı. Bir görgü tanığı "Hükümet sel uyarısında bulunmadığı için hiçbir şey kurtaramadım" dedi ve sele uykuda yakalandıklarını belirtti. Hint yönetimindeki Keşmir'de, yer yer öfkeli sel mağdurlarının saldırılarına maruz kalan kurtarma ekipleri silahlı koruma istediler. Bölge sakinlerinin askerleri de taşladığı bildiriliyor.

 

FELAKETE HAZIRLIK YETERSİZDİ
Ordu yetkilileri yerel medyaya, insanların umutsuz olduğunu anladıklarını ve kurtarma çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini söyledi. İnsanlar da yerel basına gecikmiş yardım çalışmalarından şikayetçi oldu.

Hükümeti, felaketin şiddetini yeterince erken takdir edememekle, düzenli bilgilendirme ve kurtarma botları sağlamada başarısız olmakla suçluyorlar.

 

GENİŞ ÇAPLI YIKIM
Bölgede muson sezonunda sıkça sel yaşanıyor. Bu sel felaketi ise son 20 yılın en büyüğü olarak tanımlanıyor. Son olayda 400 köyün tamamen sular altında kaldığı, birkaç bin köyün de selden olumsuz etkilendiği kaydediliyor. Sel nedeniyle 700 binden fazla köylü de evlerini terk etmek zorunda kaldı. Muson yağmurlarının yol açtığı seller Güney Asya'da her yıl görülüyor. Özellikle kentsel alanların korunması için büyük nehirlerin üzerine bir dizi baraj yapıldı.

Keşmir'den önce Nepal ve Hindistan'ın kuzeyinde şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kayması sonucu en az 160 kişi ölmüştü. Sel ve toprak kayması iki ülkede de kırsal kesimde büyük yıkıma yol açmıştı.