Yunanistan
Giriş Tarihi : 03-05-2018 11:30   Güncelleme : 03-05-2018 11:30

Midilli Adası'ndaki mülteci krizi giderek büyüyor

Midilli Adası'ndaki mülteci krizi giderek büyüyor

Yunanistan'ın Midilli Adası'nda Suriyeliler başta olmak üzere sayıları giderek artan mülteciler bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Bölgede bulunan Lesvos Mülteci Kampı barındırdığı yedi bin kişiyle kapasitesinin iki katını aşmış durumda.

Yunanistan Sağlık Bakanı Andreas TSANTOS Xanthos, kampta artan nüfusun bazı sorunları beraberinde getirdiğini söyledi.

Andreas Xanthos, Yunanistan Sağlık Bakanı: "En büyük sorunumuz bu insanların yaşam ve sağlık koşullarını daha iyi hale getirmek. Mülteci kampı kapasitesini aştı. Bu sebeple tehlike oranı yüksek. Bunun yanında kampın ihtiyaçları da giderek artıyor."

Midilli'de yaşayan yerli halksa hükümetin mülteci sorununa eğilmediğini iddia ederek perşembe günü adada büyük bir gösteri düzenlemeyi planlıyor.

Michalis Periferakis, Midilli Esnafı: "Gördüğüm şu ki, bir nesil süresince ada karşı kıyıya demir attı. Ben böyle düşünüyorum ve bu durum beni üzüyor. Çünkü bu adayı seviyorum."

Panos Kitsikopoulos, Euronews: "Midilli Adası sakinleri, hükümeti bölgeyi başı boş bırakmakla suçluyor ve mülteci krizinin getirdiği sorunlara dayanmaya çalışıyor. Bunun yanında, Midilli ve Ege'nin doğusundaki diğer adalarda mülteci sayısı da giderek artıyor."