Türkiye
Giriş Tarihi : 25-04-2018 08:18   Güncelleme : 25-04-2018 08:18

Yunanistan'ın Kiralayacağı savaş gemileri hakkında açıklama

Yunanistan'ın Kiralayacağı savaş gemileri hakkında açıklama

Hükümet Sözcüsü Dimitris Canakopulos, ülkesinin Fransa'dan finansal kiralamayla alacağı açıklanan iki fırkateyne ilişkin projelerin değerlendirildiğini ve resmi bir anlaşma halinde konunun meclis gündemine getirileceğini belirtti.

Canakopulos, bir radyoya verdiği mülakatta, Savunma Bakan Vekili Fotis Kouvelis'in Fransa'dan savaş gemileri tahsis edileceği yönündeki açıklamalarına ilişkin soruyu yanıtladı.

Fırkateynlere ilişkin projelerin üzerinde çalışıldığını ifade eden Canakopulos, "Bunun ötesinde konuya ilişkin bir anlaşmanın sağlanması halinde resmi bilgilendirme olacak. Ayrıca hükümetin ilgili organlarında ve parlamentoda da konu görüşülecektir." dedi.

Kouvelis, geçen hafta yaptığı açıklamada, "Fransa'nın finansal kiralama yoluyla bize iki fırkateyn sağlayacağı doğru, sonraki adım iki fırkateyn daha almak olacak." ifadelerini kullanmıştı.

Gemilerin yaz aylarında teslim edileceğini belirten Kouvelis, Başbakan Aleksis Çipras ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un yaptığı telefon görüşmesinde konuya ilişkin mutabakata varıldığını kaydetmişti.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ise bir Fransız gazetesine yaptığı açıklamada, söz konusu anlaşmayı teyit etmemişti.