Türkiye
Giriş Tarihi : 01-04-2018 17:35   Güncelleme : 01-04-2018 17:35

'Ey Netanyahu. Sen terör devletisin. Bir defa kendine çekidüzen ver'

'Ey Netanyahu. Sen terör devletisin. Bir defa kendine çekidüzen ver'

Gazze'deki protestolara İsrail askerinin müdahalesi sonucu 16 kişinin öldüğü şiddet olayları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu arasında yeni bir gerilime neden oldu.

Netanyahu, Erdoğan'ın İsrail'in "insanlık dışı saldırılarını kınadığı" açıklamasına Twitter'dan tepki gösterdi.

"Dünyanın en ahlaklı ordusu yıllardır ayrım gözetmeden sivilleri bombalayan birinden ahlak dersi alacak değildir" ifadelerini kullanan Netanyahu, Türkiye'den gelen açıklamalar için "1 Nisan Şakası" benzetmesini yaptı.

Pazar günü AKP'nin Adana Olağan İl Kongresi'nde konuşan Erdoğan ise, "Ey Netanyahu. Sen terör devletisin. Bir defa kendine çekidüzen ver" sözleriyle yanıt verdi ve şöyle devam etti:

"Onların ordusu hiçbir zaman zulüm yapmamış... Kalkmış, Afrin'de askerimizin mazlumlara zulmettiğini söylüyor. Ey Netanyahu, sen çok zayıfsın, çok garipsin. "

Erdoğan: İsrail Filistin'de yaptığı zulmün ardında kalacak

Cuma günü İsrail Ordusu, Gazze'deki Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü adlı protesto gösterisi sırasında sınıra yaklaşan yüzlerce kişiye müdahale etmiş, 16 kişi hayatını kaybederken yüzlerce kişi de yaralanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ordunun müdahalesini kınayarak, "İsrail Filistin'de yaptığı zulmün ardında kalacaktır" demişti.

İsrail, Filistinlilerin protesto eyleminin "İsrail'le çatışma çıkartmak için kasti bir girişim" olduğunu ve çatışmaların tek sorumlusunun "Hamas ve eyleme katılan diğer Filistinli örgütler olduğunu" savunuyor.

BM ve ardından Avrupa Birliği (AB) ölümlere ilişkin İsrail'e bağımsız soruşturma açması çağrısı yapıyor. İsrail ise, askerlerinin gerekeni yaptığını söyleyerek, BM'nin çağrısını reddediyor.

Kudüs gerilimi

Erdoğan ile Netanyahu arasında ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması sonrası benzer bir gerilim yaşanmıştı.

Erdoğan ABD'nin kararının yok hükmünde olduğunu söylemiş, İsrail için de "terör devleti" nitelemesini yapmıştı.

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan ahlâk dersi alacak değilim" diyen Netanyahu, şöyle konuşmuştu:

"Sayın Erdoğan İsrail'e saldırdı. Kendi ülkesinde Kürt köylerini bombalayan, gazetecileri hapse atan, İran'ın uluslararası yaptırımları delmesine yardım eden ve Gazze dahil teröristlerin masum insanları öldürmesine yardım eden bir liderden ahlâk dersi alacak değilim."