Türkiye
Giriş Tarihi : 02-03-2018 18:17   Güncelleme : 02-03-2018 18:17

Edirne'de Yunan askerler: Biz casus değiliz, sınırı bilerek geçmedik

Edirne'de Yunan askerler: Biz casus değiliz, sınırı bilerek geçmedik

Yerde 20-25 santim kar vardı, kar üzerinde ayak izlerini görünce, izlerin kaçaklara ait olduğunu düşünerek takip etmeye başladık.

Yunanistan'dan Türkiye'ye geçip yakalanan, çıkarıldıkları mahkemede tutuklanan iki Yunan asker 'yanlışlıkla sınırı geçtiklerini' söyledi

Edirne'de askeri yasak bölgeden sınırı geçerek Türkiye'ye giren askerlerden teğmen Angelos Mitretodis, Perşembe günü saat 10.30 gibi devriyeye çıktıklarını belirtti ve ifadesinde şunları söyledi:

"Yerde 20-25 santim kar vardı, kar üzerinde ayak izlerini görünce, izlerin kaçaklara ait olduğunu düşünerek takip etmeye başladık. İzleri takip ederken bir ağacın altından geçince, Türk askeri bizi karşılayıp, silahlarımızı aldı. Daha sonra karakola götürüldük. Biz casus değiliz, bilerek sınırı geçmedik. Hava şartlarının kötü olması nedeniyle sınırı geçmişiz."

Askerlerin üzerlerindeki cep telefonlarında sınırda çekilen görüntüler olduğu, askerlerin görüntüleri üst rütbeli komutanlara göndermek için çektiklerini söyledikleri bildirildi.

Yunan askerler, Edirne Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Edirne F Tipi Cezaevi'ne konuldu.

Türkiye ile Yunanistan'ın sınırında Meriç Nehri'nin Karağaç bölgesinde yoğun kar yağışı ve sis nedeniyle yollarını kaybedip yanlışlıkla Türk topraklarına geçtikleri söylenen iki Yunan askeri sevk edildikleri Sulh Ceza Hâkimliği'nde tutuklandı.

Mahkeme, askerlerin üzerlerinden çıkan dijital verilerin incelenmesine karar verdi.

Sınırda yakalanan askerlerin, Kastanies Karakolu'nda görev yapan teğmen Aggelos Mitretodis ile Astsubay Çavuş Dimitros Kouklatzis olduğu açıklandı.

AdminAdmin