Yunanistan
Giriş Tarihi : 31-08-2014 12:04   Güncelleme : 31-08-2014 12:04

Kadınlara müjde: Yunanistan'dan Portatif topuk geliyor

Kadınlara müjde: Yunanistan'dan Portatif topuk geliyor

Yunanistan, ekonomik krize girdi gireli insanlar, yıllardan bu yana yapmadıkları, düşünemedikleri ya da düşünme zahmetine girmedikleri işleri yapmaya başladı.
İşsizlik oranı bir türlü düşmediği gibi, gemicilik, tarım, hayvancılık gibi şehir çocukları için zahmetli olarak kabul edilen işlere de girmekten çekinen Yunan gençleri, son zamanlarda kafa çalıştırmaya ve mucitlikler yapmaya özen gösteriyor.
Trakya Demokritos Üniversitesi'nin ekonomi bölümünde okuyan bir grup genç, düşünüp taşınıp, kadınların en çok neye ihtiyaç duyduklarını ve günlük hayatlarında en çok nelerden şikayetçi olduklarını araştırmaya başladı.
Nitekim kadınların günlük hayatlarında en çok giydikleri ayakkabılardan şikayetçi olduklarını gözlemlediler.
Bir kadın evden çıkıp, arabasına binip, iş yerine giderken topuklu ayakkabıları sebebiyle araba kullanırken zorlanıyor. Dahası, akşam eve dönmeden önce bir yudum kahve içmek için gittiği yerlerde sabahtan beri üzerinde yürüdüğü topluklu ayakkabıları sebebiyle ayakları sızlamaya başlıyor.
Hızlı yürümesi gereken yerlerde topluklulardan dolayı sık sık sendeliyor. Hatta düşüyor. Tüm bu sıkıntıları gözlemleyen öğrenciler, kadınların bu sıkıntısına bir çare bulmak için kolları sıvadı.
Bu araştırmalar, özellikle iş kadınlarının işte geçen yaklaşık 10 saat süresince kullanmak için çantalarında bir çift ayakkabı daha bulundurmak zorunda kaldıklarını bile gösterdi.


İSTER TOPUKLU İSTER DÜZ
Kadınların bu sıkıntılarını giderecek bir çarenin peşine düşen öğrenciler, hem düz; hem de topuklu kullanılabilen portatif topuklu bir ayakkabı modeli geliştirdi. Düz ayakkabının altına yerleştirilen yaylı bir mekanizma, ayakkabının isteğe göre topuklu ya da düz olmasını sağlıyor.
İki kız ve bir erkek öğrenciden oluşan mucit grubu patentini alıp tescil ettirdikleri bu tip bir ayakkabıyı üretmek için kendilerine bir de şirket kurdular ve ülkedeki ayakkabı fabrikaları ile temasa geçti.
Öğrencilerin bu icadı, Yunan kadınları tarafından beğenildi ve piyasaya çıkması beklenen portatif ayakkabılar şimdiden merak etmeye başlandı.
Atina Tsilikaridou, Lukas Karakikes ve Kalioppi Tatsi (fotoda soldan sağa) adlı öğrenciler, üretimi yapacak ayakkabı fabrikasını seçtikten sonra, portatif ayakkabı modellerini çeşitlendirmeyi planlıyor.
Çılgın gibi görünen bu proje çok başarılı olabilir. Bundan 90 yıl önce de mübadele çocuğu Aristotle Onassis de zorunlu göç nedeniyle İzmir'den Yunanistan'a, oradan da genç yaşında Arjantin'e giderek 'Sadece kadınlara mahsus sigara' icat etmiş, bu ürünle büyük ün salmış; daha sonraki yıllarda satın aldığı gemilerle dünyanın en ünlü amatörlerinden biri olmuştu!

Stelyo Berberakis

AdminAdmin