Türkiye
Giriş Tarihi : 31-12-2017 06:04   Güncelleme : 31-12-2017 06:04

Yunanistan'a kaçan 8 askerden birinin sığınma başvurusunun kabul edilmesine, Türkiye'den TEPKİ

Yunanistan'a kaçan 8 askerden birinin sığınma başvurusunun kabul edilmesine, Türkiye'den TEPKİ

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçıp siyasi sığınma talebinde bulunan 8 askerden birinin başvurusu Bağımsız İltica Komisyonu tarafından kabul edildi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı karara tepki gösterip kararın "iki ülke arasındaki ilişkilere etkisi olacağını" duyurdu.

Başvurusu kabul edilen Süleyman Özkaynakçı isimli asker, komisyon kararının ardından serbest bırakıldı.

Yunan haber ajansı ANA-MPA, komisyonun başvuruyu, 'Uluslararası Af Örgütü, Avrupa Konseyi ve uluslararası antlaşmalara göre, 15 Temmuz'daki başarısız darbe girişiminin ardından Ankara'daki durumun insan hakları açısından kabul edilemez düzeyde olduğuna' karar vererek, 'Türkiye'ye iade edilmesi durumunda adil yargılama yapılmayacağı' gerekçesiyle kabul ettiğini belirtti.

Serbest bırakılan askerin, Türkiye'den kaçarken kullandıkları helikopterin yardımcı pilotu olduğu ifade edildi.

Pilotun sığınma başvurusunun kabul edilmesi üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"15 Temmuz darbe girişimine katılan sekiz darbeciden birine sığınma hakkı veren Yunanistan, bu kararı ile darbecileri koruyan ve onlara kucak açan bir ülke olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

"Türkiye'de demokratik düzeni hedef alan, güvenlik güçlerimizden ve sivillerden yüzlerce vatandaşımızı şehit eden suçluların ülkemizde adalet önünde hesap vermesini yeniden engelleyen Yunanistan, terör ve suçla mücadele konusunda bir müttefik ülkeden beklediğimiz destek ve işbirliğini göstermemiştir.

"Siyasi saiklerle alındığını düşündüğümüz bu kararın Yunanistan'la ikili ilişkilerimiz ve bölgesel konulardaki ortak çalışmalarımız üzerinde kuşkusuz etkileri olacaktır."

'Hükümet kararın iptali için mahkemeye başvuracak'

Yunan medyasının aktardığına göre, daha önce iltica başvuruları alt komisyon tarafından reddedilen diğer 7 askerin de üçüncü derecedeki Bağımsız İltica Komisyonu'na başvurması bekleniyor.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, hükümetin İltica Komisyonu'nun kararının iptali için Atina İdari İstinaf Mahkemesi'ne başvuracağını duyurdu.

Yunanistan'a kaçan 8 askerin iade talebi Ocak 2017'de üst mahkeme tarafından reddedilmiş, birkaç ay sonra Türkiye yeni bir iade talebinde bulunmuştu.

Bu talep de Yunanistan tarafından reddedildi.

AdminAdmin