Dünya
Giriş Tarihi : 26-08-2014 18:03   Güncelleme : 26-08-2014 18:03

FLAŞ! İsrail ile Filistin anlaştı!

FLAŞ! İsrail ile Filistin anlaştı!

AFP ajansına konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen yetkili, "Bir süredir devam eden görüşmeler sonucunda kalıcı ateşkes üzerinde anlaşmaya varıldı. Bu, Gazze'ye yönelik ablukaya son verilmesi ve Gazze'nin talepleriyle ihtiyaçlarının karşılanması için garanti sağlanması anlamına geliyor" dedi.


İsrail tarafından konuyla ilgili ilerleyen dakikalarda açıklama geldi. İsrail yönetimi Mısır'ın ateşkes teklifini kabul ettiğini duyurdu.

Resmi açıklamanın, ilerleyen saatlerde görüşmelerin yürütüldüğü Mısır'dan yapılması bekleniyor.


MEŞAL, ERDOĞAN'A BİLGİ VERDİ

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'le görüştü. Meşal, Erdoğan'ı telefonla arayarak İsraille Filistin arasındaki ateşkes süreciyle ilgili bilgi verdi. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "Halid Meşal  Sn. Başbakanımızı telefonla arayarak ateşkes süreciyle ilgili bilgi verdi" denildi.

Hamas'tan ateşkes açıklaması: Ateşkes direnişin zaferi

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, İsrail ve Gazze arasında kalıcı ateşkese varıldığını açıkladı. Resmî açıklamanın Mısır 'da yapılacağı ifade edildi. 

İsmini vermek istemeyen bir Hamas yetkilisi, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Kalıcı ateşkese ulaşmak, ambargoyu kaldırmak ve Gazze'nin talepleri ve isteklerinin karşılanması için görüşmeler sürüyordu" ifadelerini kullandı. Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk ise kalıcı ateşkese ulaşılmasını, " Direniş için bir zafer" olarak niteledi. 

İsrail tarafından ateşkesle ilgili henüz bir açıklama yapılmazken, ateşkesin Türkiye saatiyle gece 12'de başlayacağı duyuruldu.
Öte yandan, Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak ateşkes süreciyle ilgili bilgi verdiği ifade edildi.