Türkiye
Giriş Tarihi : 21-08-2014 19:29   Güncelleme : 21-08-2014 19:29

Erdoğan Yerine Geçecek İsmi Açıkladı: Ahmet Davutoğlu

Erdoğan Yerine Geçecek İsmi Açıkladı: Ahmet Davutoğlu

  

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından başbakanlık koltuğuna kimin oturacağı belli oldu. 

Erdoğan, yeni başbakan ve AK Parti’nin genel başkanı olacak ismi açıkladı: Ahmet Davutoğlu.

Yeni Başbakan’ın belirlenmesi için AK Parti’de Başbakan Erdoğan başkanlığında son kez toplantı yapıldı.

Geçen haftadan beri tatilde olan Erdoğan, anket ve istişare sonuçlarını Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleriyle de değerlendirdi.

Yaklaşık 3 saat süren toplantıda, yeni genel başkanı ve başbakan adayı belli oldu.

Erdoğan, o ismi açıkladı: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu. 

Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, AK Parti Genel Merkezi'nde basına kapalı düzenlenen toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Erdoğan toplantının ardından bir konuşma yaptı.

Erdoğan'ın konuşmasından ana başlıklar şöyle:

"Kongrede delegelerimizin takdiriyle genel başkan olması durumunda Türkiye Cumhuriyetinin 62. hükümetinin Başbakan adayı da belki biraz acele ediyorum ama, aynı şekilde mevcut Dışişleri Bakanımız, Konya Milletvekilimiz Ahmet Davutoğlu'dur."

"Ahmet Davutoğlu kardeşimizin bu görevlere aday olmasında paralel yapıyla mücadele azmi ve kararlılığı da önemli bir etken olmuştur."

"Süreci suhulet içinde, barış içinde, dostluk ve kardeşlik hukuku içinde belli bir noktaya getirdik." 

"Partimiz içinde nifak, ayrışma, fitne çıkmasını bekleyenler, bugüne kadar olduğu gibi, genel kurula kadar da ardından başlayacak süreçte de inşallah hayal kırıklığına uğrayacaktır." "(Üç dönem kuralı) Bu siyaseti bırak anlamına gelmiyor tam aksine diyor ki 'Sen üç dönem sadece parlamentoda görev yap, bir dönem ara ver, ondan sonra devam edeceksen yine devam et. Parti kademelerinde yine çalış mani yok.'

Farklı yerlerde, bakın şu anda bakan yardımcılarımızın birçoğu bizim eski milletvekillerimiz. Şu anda milletvekillerimizin içinden büyükelçi olan arkadaşlarımız bile var. Demek ki bunların hepsi olabiliyor. Yani çalışmak isteyene alan bol, hepsi olur."

 "AK Parti büyük bir ailedir. Şu anda Türkiye'de üye sayısı itibariyle 9 milyonu aşkın üyeye sahip bir numaralı parti AK Parti'dir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanlığına destek noktasında, katkı noktasında, mensubiyet duygusunu da ortaya koymada yaklaşık 1 milyon 600 bini aşkın kişi buraya bağışta bulunmak suretiyle bir mensubiyet duygusunu, aidiyet duygusunu ortaya koymuştur."

AdminAdmin