Dünya
Giriş Tarihi : 20-11-2017 04:41   Güncelleme : 20-11-2017 04:41

ENES İBRAHİM, Türk Hareket Partisinin yeni genel başkanı oldu!!!

ENES İBRAHİM, Türk Hareket Partisinin yeni genel başkanı oldu!!!

 

Türk kökenli Milletvekili Enes İbrahim, Makedonya Cumhuriyetinde Türk Hareket Partisinin (THP) 3. Olağan Kurultayı'nda partinin yeni genel başkanı oldu.

 Makedonya ve Türkiye’nin milli marşlarının okunmasının ardından İçişleri Bakanı ve SDSM Asbaşkanı Oliver Spasovski, yaptığı selamlama konuşmasında bu kongrenin Makedonya ve Türkiye arasında bir dostluk simgesi olduğunu ifade etti.

T.C. eski bakanı ve AK Parti Genel Merkez Dış İlişkiler Başkanı Mehmet Mehdi Eker, kendisini buraya katılmak üzere görevlendiren Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını getirdiğini belirtti.

Üsküp'te düzenlenen Kurultayda, kayıtlı 314 delegeden 298'i oy kullandı. Seçimlere tek aday olarak giren İbrahim, oy birliğiyle THP'nin yeni genel başkanı seçildi. 

Başkan seçilen İbrahim, yaptığı konuşmada, hedeflerinin Makedonya'da Türkleri saygın ve hak ettikleri konuma getirmek olduğunu ifade ederek, partisinin kendisine verdiği destekten dolayı onurlu hissettiğini belirtti. 

Verilen desteği kötüye kullanmayacağı sözünü veren İbrahim, "Artık Makedonya Türkleri fikir birliğine ulaşacaktır. Artık Makedonya Türkleri ortak noktalarda hareket edecektir. Bizlere bu fırsatı tanıyan, daha doğrusu Makedonya Türk siyasetinde, Türk Hareket Partisinde de genç nesil siyasetçilere, yeni enerjilere sahip çıkan ve her fırsatta destek veren Genel Başkanı'mız Adnan Kahil'e de teşekkürlerimi borç bilirim." dedi. THP'nin eski Genel Başkanı Adnan Kahil de kendisine bu döneme kadar destek veren herkese teşekkür ederek, partide bulunmaya ve destek vermeye devam edeceğini vurguladı. Kahil, kurultayda partinin onursal başkanı da seçildi. 

Enes İbrahim Kimdir?

Üsküp doğumlu Enes İbrahim Kiril ve Metodiy Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü tamamladı. Gençlik yıllarından itibaren siyasi ve toplumsal olaylarda aktifliğiyle Makedonya Türklerinin yaşadıkları sıkıntılarını uluslararası platformlarda duyurulması konusunda mücadele etmiştir.

2008 yılında arkadaşlarıyla birlikte Ufuk Derneği'ni kurdu. 2012 yılına kadar derneğin başkanlığını yürüttü. Ayrıca dernek bünyesinde çıkartılan Ufuk Dergisi'nin genel yayın yönetmenliğini 2012 yılına kadar yürütmüştür. Ülke genelinde ve yurt dışında birçok konferans, panel ve sempozyumlarda Makedonya ve Makedonya Türkleri üzerine değişik alt başlıklarda (demokrasi, insan hakları, medya, Osmanlı eserleri) tebliğler sunmuştur. Ayrıca ülke ve ülke dışında yayımlanan dergi ve İnternet sitelerinde yazılar yazmıştır. Türk dünyası konusunda önemli çalışmalarda bulunmuştur.


2012 yılında Makedonya Türk Hareket Partisi'ne katıldı. 2013 yılında partinin düzenlediği kurultayda genel sekreterliğe seçildi. 2014 yılında Makedonya'da düzenlenen erken genel seçimlerde milletvekili adayı oldu ve muhalefet cephesinin tek Türk milletvekili oldu.

Kardeşimiz Enes İbrahim'e başarılar diliyoruz.


 

AdminAdmin