Dünya
Giriş Tarihi : 19-08-2014 14:26   Güncelleme : 19-08-2014 14:26

Siyahi gencin polis kurşunu ile öldürülmesi ile başlayan olaylar 9. gününe girdi

Siyahi gencin polis kurşunu ile öldürülmesi ile başlayan olaylar 9. gününe girdi

18 yaşındaki siyah genç Michael Brown’ın silahsız olduğu halde polis tarafından altı kurşunla vurulmasının ardından başlayan olaylar dokuzuncu gününe girdi.

 

Saint Louis kentinin Ferguson semtinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonuç vermedi. Yaşanan polis şiddetine tepki veren göstericiler yine sokaklara çıktı. Polis eylemcilere zırhlı araçlarla müdahale etti.

Polis göstericileri dağıtmak için biber gazı ve plastik mermiler kullandı, gösterciler de molotof kokteylleriyle karşılık verdi. Çatışmalar sırasında vurularak ağır yaralanan bir başka siyahi gencin görüntüleri de ortaya çıktı. Gencin gerçek silahla vurulup vurulmadığı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Bu arada Missouri Valisi Nixon'un emri ile Ferguson'da askeri birlikler konuşlanmaya başladı. 40'dan fazla FBI görevlisinin kapı kapı gezdiği ve vurulma olayı ile bilgi topladıkları bildiriliyor.

Vurularak öldürülen Michael Brown'ın ailesinin isteği ve Adalet Bakanı Eric Holder'ın emri ile ölen gence yapılan otopsinin raporu da açıklandı. Rapora göre Brown'un sağ kolunda 4,başında da 2 kurşun belirlendi.

Bu arada Amerikan Başkanı Barack Obama da Ferguson'daki gerilimin yükselmesi üzerine tatiline ara vererek başkent Washington'a döndü.

AdminAdmin